Miljons poļu vienojas Rožukroņa lūgšanā

Ceturtdiena, 12 Oktobris 2017 13:16

/Marks Jermaks/

7.oktobrī, Rožukroņa Dievmātes svētkos, miljons Polijas iedzīvotāju vienojies kopīgā lūgšanā par mieru savā zemē un visā pasaulē. Kamēr ticīgie piesaukuši Vissvētākās Jaunavas aizbildniecību, antiklerikāļi Polijā un ārpus tās spriedelējuši par akcijas „slēptajiem motīviem”.

„Rožukronis līdz robežām” ir ticīgo laju iniciēta akcija, kas guvusi plašu atbalstu arī Polijas garīdzniecības vidū. Projekta mērķis bija iekļaut visu valsti Rožukroņa lūgšanā, pieminot Dievmātes parādīšanās Fatimā simtgadi. Kā ziņo plašsaziņas līdzekļi, lūgšanai pievienojušies ap 1.mijl. cilvēku gan Polijā, gan ārzemēs. Ticīgie lūgušies gan dievnamos un mājās, gan simboliski devušies pie valsts robežas, izveidojot pie tās „dzīvo ķēdi”. 

Uzticīgi Dievmātes saucienam

Fatimas atklāsmes piemiņas jubileja nav vienīgais „iegansts”. Tieši pirms 140 gadiem Dievmāte parādījusies Getšvaldē (Gietrzwałd), Polijā, aicinot ticīgos „katru dienu skaitīt Rožukroni”. 40 gadus vēlāk Kristus Māte atkārtojusi savu aicinājumu, uzrunājot mazos ganiņus Portugālē. 

„Ilgojamies atbildēt uz Dievmātes aicinājumu un garīgi līdzdarboties mūsu pašu, mūsu bērnu, mūsu valsts un visas Eiropas nākotnē. Pēdējie notikumi aizvien spilgtāk liecina, cik ļoti mums nepieciešama Radītāja palīdzība, Kurš vienīgais ir īstais mīlestības, vienotības un miera garants. Tādēļ gribējām piesaukt Viņa atbalstu caur Marijas aizbildniecību,” skaidro akcijas organizators Macejs Bodasinskis (Maciej Bodasiński). 

Jāatzīst, ka „Rožukronis līdz robežām” kļuvis par visplašāk apmeklēto kristīgo akciju Polijā kopš Krakovā norisinājušās Pasaules jauniešu dienas. Pēc Sv.Mises un adorācijas, kas vienlaicīgi notikusi daudzās baznīcās, ticīgie devušies uz dažādām vietām, lai veltītu savu zemi un pasauli Dievmātes gādībai. Polijas dienvidos aktīvisti „pārklāja”ar lūgšanu pat atsevišķas Tatru kalnu virsotnes. Savukārt Krakovas diecēzes jaunieši lūgušies uz robežas kopā ar slovākiem. Tāpat cilvēki lūgušies uz Polijas ūdens robežas, nokļūstot "lūgšanas punktos” ar laivām un katamarāniem. Ar Rožukroni tika „pārklātas” arī Varšavas, Gdaņskas, Vroclavas un citu pilsētu lidostas. 

Tradicionālā, konservatīva Polija parādījusi savu spēku un vienotību, ar ko ir jārēķinās. Uz šī fona mazskaitlīgie abortu piekritēju piketi ir nevis mazākums, bet saujiņa, kurai atliek vien bezspēcīga agresija, ziņo portāls Gosc.pl. 

Antiklerikāļu balss

„Rožukronis līdz robežām” izraisījis plašu rezonansi ne tikai ticīgo, bet arī antiklerikāļu vidū. Tā daži liberāli mediji Polijā un pasaulē nodēvējuši Rožukroņa lūgšanu par „pretrunīgu” un „ksenofobisku”, saistot to ar konservatīvo spēku pretestību imigrantu pieplūdumam Eiropā. 

Piemēram, populārais britu izdevums BBC News publicējis rakstu, kur akcija tiek saukta par pretrunīgu, turklāt piedāvājot lasītājiem nekorektus datus par notikuma mērogu. Pēc BBC News rakstītā, „Rožukronī līdz robežām” piedalījušies vien daži desmiti tūkstoši cilvēku. „Baznīcas amatpersonas saka, ka tas ir tīri reliģisks notikums, taču rodas nemiers, jo to var uztvert kā atbalstu Polijas valsts atteikumam pieņemt musulmaņu imigrantus,” ziņo medijs. 

Par šķietamo ksenofobijas uzplaukumu uztraucas arī atsevišķi katoļu mediji, kas pieturas pie liberāliem uzskatiem. „Lūgšana nevar būt cīņas līdzeklis. Ja vien runa nav par cīņu pret pašu grēkiem… No kā tad jāglābj Polija un pasaule? Izskatās, ka no Krievijas un islāma. Lūgšanu uz robežas atbalstījusi bīskapu konference. Organizatori apgalvo, ka šī akcija nav vērsta pret kādu. Tomēr daži jautā, vai tā nevar pastiprināt nelabvēlību pret bēgļiem?” raksta „Tygodnik Powszechny”. Savukārt liberālais Newsweek atklāti uzskata lūgšanu par „absurdu”. „Nav saprotams, kādēļ poļiem jāskrien pie mūsu skaistās valsts robežas un jālūdzas par Tēvijas aizsardzību. Vai tad esam kara stāvoklī? Vai tad mūs kāds apdraud?”, vaicā žurnāla autore, izsmejot naivos līdzpilsoņus, kuri cer uz Dievmātes palīdzību. 

Kamēr Polija lūdzas, Eiropā atkal uzbrukumi 

Simboliskā kārtā paralēli akcijas norisei Rietumu Eiropa cietusi no kārtējiem teroristu uzbrukumiem. 

„Mūsu Tēviju sargā ticības spēks, kas izpaužas lūgšanā. Grūti cerēt uz stiprāku vairogu. Izcilākie Polijas Baznīcas gani norādījuši uz Mariju. Kardināls Augusts Hlonds pirms nāves paziņojis, ka „Polija uzvarēs caur Mariju”. Un kāds vairogs ir mūsdienu Eiropai?”, raksta Mažena Nikela (Marzena Nykiel), konservatīvā wPolityce.pl galvenā redaktore, atgādinot, ka Rožukroņa Dievmātes svētki Baznīcā iedibināti par godu kristīgās flotes uzvarai pār turkiem pie Lepanto (1571.). Savulaik šī brīnumainā uzvara ļāvusi pasargāt kontinentu no islāma invāzijas. 

„Vēsturei jābūt dzīves skolotājai. Poļi to atceras un zina, kur jāmeklē palīdzība. Rožukronim uz robežām ir milzīgs spēks,” raksta Nikela. „Polijai jāpatur sava ticība, tikumi, patiesa un dedzīga Dievmātes godināšana, pilnībā atsakoties no attiecībām, kas traucē tai virzībā pie patiesas izcilības. Mums nav jācenšas būt „modē”, jo tie ir meli un zaimošana pret Dievu. Rožukronis Tēvijas nodomā ikdienā jāskaita visos dievnamos. Vienīgais ierocis, ar ko Polija var uzvarēt, ir Rožukronis,” brīdinājis kādreizējais Polijas primass, kardināls Hlonds.  

Foto: Gość Lubelski - Gość Niedzielny

 

Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 12 Oktobris 2017 13:21

Jaunākie raksti