Universitāte, kas aizstāv laulību, nav homofoba

Otrdiena, 07 Aprīlis 2015 09:00

/Massimo Introviņje/

Kanādas provinces Jaunskotijas galvaspilsētā Helifeksā ir kāds tiesnesis, kas nebaidās stāties pretī geju lobija dusmām. Lieta tāda, ka viena no Kanādas lielākajām universitātēm – Rietumu Trīsvienības universitāte (Trinity Western University) – kuras izdotie diplomi tiek oficiāli atzīti, aicina studentus parakstīt uzvedības kodeksu, kas citastarp liedz pieeju pornogrāfiskiem portāliem, izmantojot universitātes WiFi tīklu. Tāpat tiek liegts lietot alkoholu universitātes teritorijā, bet kopmītnēs “ir jāatturas no jebkāda veida seksuālām attiecībām, kas pārkāpj laulības starp vīrieti un sievieti svētumu”. Šis kodekss ir analogs daudziem citiem, kas jau gadiem tiek izmantoti arī ASV universitātēs.

Lai nu kā, bet pret Trīsvienības universitātes 2013.gada kodeksu asi iestājās Kanādas Jurisprudences fakultāšu dekānu konference, kas nolēma iejaukties un nosūtīja vēstuli Advokātu savienībām, aicinot tās nepieņemt tiesu praksē un neļaut strādāt tiem jurisprudences studentiem, kas beiguši Rietumu Trīsvienības universitāti, jo, ņemot vērā to, ka studiju laikā viņi bija pakļauti uzvedības kodeksa parakstīšanai, ļoti iespējams, ka viņi ir pakļauti homofobijai.

Kāpēc homofobijai? Pēc dekānu domām tāpēc, ka apņemoties atturēties no pirmslaulības attiecībām kopmītnēs, Rietumu Trīsvienības universitātes jurisprudences studenti tādā veidā parāda cieņu “laulības starp vīrieti un sievieti svētumam”. Taču no brīža, kad Kanādā ir ieviesta homoseksuāla laulība, šī frāze ir homofoba, jo apgalvo, ka tikai laulība “starp vīrieti un sievieti” ir svēta.

Un te nav runa par tukšiem draudiem. Trijās Kanādas provincēs – Ontario, kura ir svarīgākā juridiskās prakses jomā nacionālā līmenī, Britu Kolumbijā, kur atrodas universitāte, un Jaunskotijā – advokātu savienības nolēma neuzņemt savās rindās tos juristus, kas absolvējuši Rietumu Trīsvienības universitāti, neskatoties uz to, ka viņi kļuvuši par advokātiem citā Kanādas provincē, jo pastāv draudi, ka viņi ir homofobi. Rietumu Trīsvienības universitāte, kurā ir viena no svarīgākajām kristīgajām juridiskajām fakultātēm, uz šo izaicinājumu atbildēja ar vairākām tiesas prāvām. Un Jaunskotijas Augstākā tiesa universitāti attaisnoja.

Augstākā tiesa argumentēja, ka, lai gan lielākā daļa kanādiešu patlaban uzskata, ka laulība ir atvērta arī viendzimuma pāriem, tomēr tie, kuri uzskata citādāk, “nav morāli izstumtie, kuri labākajā gadījumā jāpāraudzina, bet sliktākajā – valdībai tie jāsoda”. Saskaņā ar spriedumu, varas iestādes nevar uzspiest ne “morālo relatīvismu”, ne “liekulību”, liekot Rietumu Trīsvienības universitāti beigušajiem advokātiem apgalvot, ka viņi ir lojāli tādai laulības vīzijai, kuru, ja viņi bija izvēlējušies šo specifisko universitāti, visticamāk neatbalsta. Sprieduma nobeigumā lasām, ka vairāk nekā homofobija uz spēles ir liktas “Kanādas pilsoņu tiesības dzīvot un strādāt arī tad, ja viņu uzskati citiem šķiet aprobežoti un nemoderni”.

Šajā spriedumā ir jaunas vēsmas un tas parāda, ka homofobijas prāvas ne vienmēr un ne obligāti ir zaudētas prāvas. Kaut arī šai gadījumā tā attiecas tikai uz Jaunskotiju, jo pārējās abās universitātei ekonomiski nozīmīgākajās provincēs - Ontario un Britu Kolumbijā – Rietumu Trīsvienības univeristāti beigušie advokāti joprojām nevar strādāt. Tiesas prāvas turpinās, bet Britu Kolumbijā arī provinces valdība ir iestājusies ar visiem iespējamiem resursiem pret protestantu universitāti. Neatliek nekas cits, kā vien cerēt, ka arī citi tiesneši būs tik pat drosmīgi kā Helifeksā.

Foto: twu.ca

Avots: Massimo Introvigne, “Non e' omofoba l'universita che difende il matrimonio”,

www.lanuovabq.it

Jaunākie raksti