10 minūtes līdz Misei

Trešdiena, 31 Janvāris 2018 07:27

Esi atnācis uz Svēto Misi nedaudz ātrāk. Dievkalpojums sāksies pēc minūtēm desmit. Kā lai labi izmanto šo laiku?

Nenokavē

No reliģijas stundām atceros, kā bijām diskutējuši par liturģijas kavēšanu. Mums kā skolēniem radās jautājums: “Līdz kuram Mises brīdim drīkst ienākt baznīcā, lai Mise būtu derīga?” Vai arī “Ja mans autobuss aizkavētos, vai Mises kavējums ir attaisnots?” Parasti sekoja atbildes, balstoties uz man nepārliecinošiem emocionāliem argumentiem. Piemēram, “Jēzum ir skumji, kad kavējam satikšanos ar Viņu”. Vai arī “Jēzus cieš, ja nākam pie Viņa nesagatavojušies.” Piekrītot, ka kavēšana nav labs ievads dalībai dievkalpojumā, šie argumenti mani nespēja pārliecināt, jo ilgojos pēc konkrētām lietām.

Šos argumentus galu galā saņēmu, uz savas ādas izjūtot, ko nozīmē nokavēt Misi. Nē, šajā jomā neesmu svēts, un man vairākkārt gadījies ienākt baznīcā par vēlu. Tomēr esmu novērojis kavētājus, kuri demonstratīvi staigā par dievnamu, piesaistot sev uzmanību, traucējot priesterim un citiem ticīgajiem pievērsties liturģijai.

Tādēļ, lūdzu, atnāc ātrāk, ieņem sev ērtu vietu un gaidi. Ko var darīt šajā laikā?

Pirmkārt, upurē

Svētā Mise vienlaicīgi ir maltīte, kurā piedalās visi ticīgie, kā arī pilnīgais upuris, ko Jēzus sniedz savam Tēvam. Misē ir brīdis, kas īpaši norāda uz šo aspektu: “Lūdzieties, lai Dievs, Visvarenais Tēvs, pieņem šo manu un jūsu upuri.” Tas nozīmē, ka Tu vari pievienot upurim, kas tiek salikts uz altāra, savu personīgo upuri, kas netiks izteikts skaļi, bet izpaudīsies Tavā sirdī.

Kas var būt šis upuris? Vispirms tas, kas Tev ir sarežģīts, ar ko Tu netiec galā. Iespējams, kādas smagas attiecības, grūti brīži, strīdi ar tuviniekiem, vīru, sievu, puisi, meiteni. Tas var būt viss, kas Tevi jebkad ievainojis, izraisījis ciešanas. Atdod to visu Viņam, Jēzum. Tu pat nezini, cik ļoti Viņš pēc tā ilgojas.

Reiz bīskaps Rišs sacījis, ka Jēzus visvairāk ilgojas, lai mēs aiznestu pie Viņa savus grēkus un vistumšākās dvēseles vietas, lai Viņš varētu kopā ar tiem nomirt pie krusta. Tieši tā, Viņš grib no Tevis paņemt visu, no kā Tev bail, ko Tu sevī ienīsti, un nomirt kopā ar to visu, lai tas nomirtu arī Tevī.

Tāpat var būt labas lietas, personas, ko esi saticis, situācijas, patīkami brīži. Viss tas, par ko esi pateicīgs, un ko vēlies veltīt Radītājam.

Otrkārt, paliec klusumā

Viena no mūsdienu problēmām ir informācijas pārpilnība. Katru dienu caur medijiem un it īpaši sociāliem tīkliem saņemam miljoniem impulsu, “atkritumu”, spamu, kas padara mūs izklaidīgus un traucē ilgāk pievērsties vienai lietai.

Šīs 10 minūtes pirms liturģijas nav brīdis ieskatīties Facebook vai Instagram kontā. Par šo laiku var apklusināt un nomierināt domas, kas parasti darbojas uz lieliem apgriezieniem. Tādēļ mēģini nekoncentrēties uz to, kas bija pirms iegāji baznīcā. Pievērsies tam, kas notiks pēc īsa brīža.

Klusums un sakoncentrēšanās ļauj izvairīties no garlaicības, ko, iespējams, esi piedzīvojis Mises laikā. Iekšēja klusuma uzturēšana ļauj labāk atklāt, kas notiek liturģijā, saasina mūsu garīgo intuīciju, izmet no atmiņas to, kas mūs aktuāli nodarbina, vienkārši palīdz nomierināties. Rezultātā Tev izdodas sagatavoties Misei un pievērsties tai, nevis haosam, kas valda ikdienas dzīvē.

Treškārt, lūdzies

Īsu brīdi pirms Mises var pavadīt lūgšanā. Lūgties var saviem vārdiem vai arī izmantojot kādu lūgšanu tekstu, piemēram, šo:

“Mans Jēzu, pēc brīža Tu nāksi pie manis zem maizes zīmēm Euharistijā. Ticu, Jēzu, ka mazajā hostijā pieņemšu Tevi savā sirdī. Uzticos Jēzu, jo zinu, ka Tu nāksi tāpēc, lai manu dzīvi veidotu labāku un lai glābtu manu dvēseli. Jo Tu esi teicis: kas Mani pieņems, būs atpestīts un dzīvos mūžīgi.

Vēl Tu teici, ka nāksi pie tā, kas Tevi mīl un viņā mājosi. Mīlu Tevi, Jēzu, Tu to zini, tāpēc, ka esi miris krustā par mani. Gribu Tevi mīlēt vēl vairāk. Nāc, Kungs Jēzu, un iemājo manī. Nožēloju savus pārkāpumus un gribu Tevi pieņemt pazemībā. Nāc, mans Jēzu, mans Dievs.”

Avots: Do rozpoczęcia Mszy zostało 10 minut. Co powinieneś zrobić?, deon.pl
Foto: wio.org.pl
Tulkoja Marks Jermaks

Jaunākie raksti