Pāvests, kurš atbalsta geju savienības? Fake news laikmets

Trešdiena, 23 Augusts 2017 08:21

Otrdien: „Vai dzirdēji? Kārļa māte aizbēgusi ar citu vīrieti!” Trešdien: „Tomēr nē, viņa uz nedēļu aizbraukusi pie slimā brāļa.” Ceturtdien: „Bet viņiem tur tāpat neiet īpaši labi!”

Tas, kas iepriekš veidoja kaimiņu un čomu tenku kopumu, tagad kļuvis par „profesionālas” mediju būšanas neatņemamu sastāvdaļu. Un tie vairs nav nekādi baumu portāli vai tabloīdi… Šodien nepārbaudītas, pārspīlētas, izkropļotas vai pat pilnībā izdomātas „ziņas” nonāk visnopietnāko portālu, laikrakstu un informācijas aģentūru virsrakstos. Padarot tos pieejamus un komentējamus on-line režīmā, „ziņas” dzīvo savu dzīvi. Precīzāk sakot, parazitē uz galveno varoņu dzīves un labā vārda. „Klikšķu” un „viedokļu līderības” dieveklis bauda pastāvīgu pielūgsmi. Atšķirībā no tradicionālajām reliģijām, tā piekritēju skaits nemitīgi pieaug. 

Nesen plašu rezonansi pasaulē guva „informācija” par to, ka pāvests Francisks esot uzrakstījis atbalsta vēstuli kādam geju pārim. Jāpiebilst, ka šo ziņu bez jebkādas refleksijas un pārbaudīšanas tiražēja pat katoļu informācijas aģentūras. Pāvests atbalstot gejus garīgā tēva meklējumos, kurš būtu ar mieru kristīt „viņu” bērnus. Izlasot šo rakstu, pirmais, kas man ienāca prātā, bija - interesanti, cik ātri šī ziņa tiks atsaukta? 

Tā skanēja tik neticami, ka mediju dedzība, izplatot šo „informāciju”, izraisīja pārsteigumu, pat paturot prātā, ka daudzi publicisti tikai to vien gaida kā šādus „našķus”, lai aizvien vairāk nostiprinātos savās aizdomās vai pat nepatikā pret esošo pāvestu. 

Mēs dzīvojam fake news laikmetā, un jāsaka, ka pāvests īpaši bieži kļūst par to upuri. Cik daudz mums jau bija jāsaskaras ar pārspīlētu moralizēšanu sociālajos tīklos, komentējot šķietamus pāvesta izteikumus vai lēmumus, bet nākamajā dienā konstatējot, ka tie bija vai nu pilnībā izdomāti, vai arī būtiski izkropļoti. Tā bijis, piemēram, ar ziņu par to, ka jezuītu ģenerālis apšaubot sātana eksistēšanu (ņemot vērā, ka jezuītu priekšnieks bauda Franciska atbalstu, pāvests ieguva kārtējo negatīvo publicitāti). Kad tekstu iztulkoja spāņu izcelsmes tulks, kurš spēja sajust visas valodas nianses, izrādījies, ka ģenerāļa teiktajā nav saskatāmas herēzijas pazīmes. Tomēr ziņu pasaulē jau bija aizgājis kas cits. 

Līdzīgi ir arī šoreiz. Patiesībā ziņa jau ir atsaukta. Izskatās, ka pāvests kritis par upuri ne tikai no fake news, bet arī no geju kustības puses (bērnu “tēvs” uzrakstījis vēstuli, lūdzot svētību, bet nenorādot, ka dzīvo homoseksuālā savienībā. Savukārt Vatikāns kā atbildi nosūtīja viņam standarta svētības tekstu). Un tomēr aizdomu sēkla tikusi iesēta. Turklāt informācija par ziņu atsaukšanu vairs nesasniedz tik lielu auditoriju kā  fake news. 

Vieniem radīsies iespaids (Rietumu mediji par to parūpēsies), ka pāvests atbalsta homoseksuāļu savienības. Citiem, pat atzīstot, ka Francisks kļuvis par manipulācijas upuri, paliks aizdomas, ka “ar šo pāvestu kaut kas nav kārtībā”. Nedaudz atgādina stāstu par Kārļa mammu, vai ne? Rezultātā izrādījies, ka viņa nevis aizbēga ar citu vīrieti, bet gan aizbrauca pie slima brāļa. Tomēr “visi tāpat zin”, ka šai ģimenei “neiet īpaši labi”.  

Avots: Era fake news, gosc.pl

Foto: fimfiction.net

Tulkoja Marks Jermaks