Vai šī ala Turcijā ir vieta, kur svētais Pēteris celebrēja Svēto Misi?

Otrdiena, 04 Aprīlis 2017 08:59

Apustuļu darbu grāmatas 11.nodaļā ir teikts, ka tieši Antiohijā Jēzus mācekļi pirmo reizi tika nosaukti par „kristiešiem”. Tradīcija liecina, ka tieši Pēteris bija Antiohijas Baznīcas dibinātājs – to var secināt arī turpinot lasīt Apustuļu darbus, kas ne tikai apraksta Pētera un Barnabas ierašanos šajā Turcijas pilsētā, bet arī viņu sludināšanu tajā.

Turklāt šī pati tradīcija apliecina, ka tieši Knisset Mar Semaan Kefa (tulkojumā no aramiešu valodas - „Svētā Pētera grota”) ir tieši tā vieta, kur svētais Pēteris svinēja Euharistiju vietējai kristīgajai kopienai. Līdz ar to var spriest, ka tieši šī nelielā ala varētu būt tā vieta, kur agrīnā Antiohijas Baznīca pulcējās uz Misi.

Tā atrodas Stariusa kalna nogāzē; tā ir tikai trīspadsmit metrus dziļa un septiņus metrus augsta. Mūsdienās redzamās senākās celtnes daļas ir uzceltas kā daļa no vienkāršajām alas sienām; tās ir datējamas ar 4.-5.gadsimtu. Vēl arvien var aplūkot seno mozaīku grīdas un dažas freskas, kas atrodas altāra labajā pusē.

Daudzus gadu simtus atpakaļ vairāki nelieli ūdensvadi no netālajiem avotiem piegādāja ūdeni (tiek uzskatīts, ka brīnumainā veidā) uz nelielu rezervuāru, kurā tika kristīti katehumēni. Tomēr vairākas nesenās zemestrīces ir izpostījušas šos ūdens piegādes ceļus un tā rezultātā tie ir izžuvuši.

Kad pirmā Krusta kara laikā 1098.gadā krustneši ieņēma Antiohiju, baznīcas fasādi apvienoja ar alu, kas tika pārbūvēta 8 gadsimtus vēlāk – 1863.gadā to veica Kapucīnu brāļi pēc pāvesta Pija IX ieceres.

Mūsdienās alā pastāv tikai muzejs, bet, īpaši to saskaņojot, tajā var arī noturēt dievkalpojumus, īpaši 21.februārī, kad Antiohijā tiek svinēti tās aizbildņa – svētā Pētera – svētki.

 

Avots: Daniel Esparza, Is this cave in Turkey the place, where Saint Peter celebrated the Mass?, aleteia.org

Tulkoja Agnese Strazdiņa

Foto: wikipedia.org

Jaunākie raksti