Vai Derības šķirsts atrodas Etiopijā?

Otrdiena, 07 Marts 2017 09:34

Mūkiem, kuri dzīvo mazajā Ciānas Svētās Marijas (Saint Mary of Zion) baznīcā – arī plašāk pazīstama kā „Derības šķirsta kapella” – Etiopijas pilsētā Aksumā, ir aiziegts pamest kapellas apkārtni. Viņi nedrīkst pamest novārtā sev uzticēto uzdevumu: līdz pat savai nāvei viņiem vajag pieskatīt „Tabot” – kā Etiopijā ir pazīstamas Derības plāksnes. Tēvs Gebre Meskels, kurš pašlaik ir 56 gadus vecs, šo darbu veic jau 30 gadus.

Arheoloģija un leģendas

Saskaņā ar Izceļošanas grāmatu, Dievs šīs Derības plāksnes, kurās ir ierakstīti 10 baušļi, Mozum iedeva Sinaja kalna virsotnē. Šis notikums bieži vien tiek datēts ar 1440.gadu pirms Kristus.

Apokrifu nostāstos, kas ir izplatīti Ziemeļāfrikā un dažos Tuvo Austrumu reģionos, šīm plāksnēm tiek piedēvētas pārdabiskas spējas. Balstoties šajās leģendās, tika radīts arī stāsts par nacistiem un relikviju, kas bija viens no slavenākajiem Indiana Džona uzdevumiem.

Bet fakts ir tāds, ka pēc Salamana tempļa nopostīšanas Jeruzalemē, neviens īsti nezināja, kur palika Derības šķirsts. Pēc tam, kad tas bija pazudis bez jebkādām pēdām, tā atrašānās vieta – pat ja pieņem, ka tas pārdzīvoja Tempļa nopostīšanu – joprojām ir viens no mūsdienu arheoloģijas lielākajiem noslēpumiem.

Tomēr gandrīz 45 miljoni Etiopijas Pareizticīgie kristieši ir pārliecināti, ka Derības Šķirsts pirms gandrīz 3000 gadiem tika atvests uz Aksumu, Etiopijas ziemeļu daļā, un šie mūki to apsargā nelielajā Cionas svētās Marijas baznīcā.

Salamana dēls Meneliks

Saskaņā ar koptu tradīciju, Sābas ķēniņienei un ķēniņam Salamanam bija bērns: Meneliks I, kurš aizsāka Salamana imperatoru dinastiju, kas valdīja Etiopijā. Viņš bija atbildīgs, lai pārvietotu šo īpašo dārgumu, kas bija veidots no zelta un akāciju koka.

Kādā intervijā National Geographic svētnīcas diakons, Zemikaels Brhane (Zemikael Brhane), sacīja: „Dievs pats izvēlējās šo zemi, kā arī Aksumu, kas ir mūsu svētākā pilsēta. Rietumniekiem vienmēr vajag redzamus pierādījumus, bet mēs, etiopieši, esam savādāki – mums nevajag redzēt Šķirstu, lai zinātu, ka tas ir šeit: mēs to vienkārši jūtam, mēs zinām to.”

Kas var apmeklēt šo baznīcu?

Neviens no malas nevar apmeklēt šo baznīcu, vienīgi šeit dzīvojošie mūki. Viens no nedaudzajiem cilvēkiem, kam ir ļauts sarunāties ar šiem mūkiem, ir vēsturnieks Efrēms Brhane (Ephrem Brhame), kurš vadā tūristus, ticīgos un svētceļniekus, kuri šeit ierodas no visas pasaules, lai apmeklētu Aksumu. Viņš uzsver, ka „tēvs Gebre Meskels ir 100% pārliecināts, ka šis ir autentiskais Šķirsts: tas ne tikai pilnībā atbilst Bībelē aprakstītajiem parametriem, bet tas arī mirdz brīnišķīgā spožumā.”

Vai Šķirstu var apskatīt?

Septiņas dienas mēnesī, pirms saules lēkta, Sionas svētās Marijas baznīcas mūki šī Šķirsta kopiju nes procesijā. Ikvienā no Etiopijas Pareizticīgajām baznīcām ir šī Šķirsta kopija. Regulāri, apmēram tūkstotis ticīgo cilvēku ik mēnesi piedalās šajā procesijā. Tomēr šķiet, ka vecā Sionas svētās Marijas baznīcas kapella ir izpildījusi savu uzdevumu; jumta bojājumu dēļ mūki ir spiesti izbūvēt jaunu svētnīcu, tieši līdzās pašreizējai baznīcai, uz kuru, pilnīgā slepenībā, mūki tad pārnesīs Šķirstu. Neviens nezinās, ka Šķirsts vēlreiz tiks pārvietots – nu jau uz jauno svētnīcu, līdz pat brīdim, kad tas jau būs noticis.

 

Avots: Is the Ark of the Covenant in Ethiopia?, aleteia.org

Tulkoja Agnese Strazdiņa

Jaunākie raksti