„Spotlight”. Nozīme ir vienīgi patiesībai

Otrdiena, 08 Marts 2016 19:01

Šoreiz ASV Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā galveno "Oskaru" saņēmusi filma "Spotlight" ("Uzmanības centrā"), kas veltīta "The Boston Globe" žurnālistu darbībai, atmaskojot pedofīlijas gadījumus amerikāņu Baznīcā.

No vienas puses, šis ir stāsts par vienu no visskaļākajiem skandāliem Baznīcas vēsturē, kas kļuva par spēcīgu triecienu mūsdienu katolicismam. No otras puses, tas ir arī veltījums žurnālistikas veidam, kas pašlaik vairs faktiski neeksistē.

„Spotlight” stāsta par 2002. gada notikumiem Bostonas diecēzē, kad „The Boston Globe” publicēja rakstu sēriju, kas izraisīja lavīnu, ko spēja apstādināt vienīgi Benedikta XVI „nulles tolerances” politika. Kompensāciju apjoms priesteru-pedofilu upuriem sasniedza vairāk nekā 2 miljardus dolāru, savukārt kardināls Bernard Law, kuram tika pārmesta lietas noklusēšana, ticis atsaukts no Bostonas arhibīskapa amata. Šis bija vissmagākais laiks Katoļu Baznīcai ASV, kas šajā zemē darbojusies jau 368 gadus, grāmatā „Drosme būt katolim” raksta slavenais katoļu publicists George Weigel.

Uz doto brīdi Vatikāns realizē plašu pedofīlijas apkarošanas stratēģiju. Benedikta XVI un Franciska pontifikātu laiks iezīmējās ar nelokāmu nostāju šajā jautājumā. Jāatceras arī, ka divu mēnešu laikā pēc pirmās „The Boston Globe” publikācijas pāvests Jānis Pāvils II bija izsaucis uz pārrunām amerikāņu kardinālus, faktiski uzsākot dienesta izmeklējumu Baznīcā.

„Spotlight” nav antikatoliskā filma. Tā mierīgā un līdzsvarotā veidā atspoguļo žurnālistu rakstu tapšanas procesu, kas kļuva par triecienu Baznīcai drīz vien pēc 11.septembra teroristu uzbrukumiem ASV. Filmas režisors Thomas McCarthy precīzi rekonstruē Bostonas kā viskatoliskākās ASV pilsētas tēlu, kur Baznīcas amatpersonu statuss bija pavisam savādāks nekā citos šīs protestantu zemes reģionos.

Jāatzīst, ka klusēšanas sazvērestība seksuālo noziegumu lietā nebija tikai Bostonas arhidiecēzes atbildība. Pārkāpumus izdevies ilgstoši noklusēt, jo par to nav vēlējušies runāt nedz žurnālisti, nedz juristi, nedz vietējā elite. Vainīgos garīdzniekus pārcēla no vienas draudzes uz citu. Rezultātā daži procenti noziedznieku sutanās meta ēnu uz visu labo, kas saistīts ar Katoļu Baznīcas darbību. Filmas autori parāda arī patiesi ticīgo katoļu sāpes, no avīzēm uzzinot par notikušām briesmām, kā arī garīgo krīzi pašu Bostonas žurnālistu vidū, kuri gan nepieder nevienai konfesijai.

Diemžēl McCarthy paliek uzticīgs politkorektumam, uzsverot, ka seksuālas izmantošanas gadījumi nav bijuši saistīti tikai ar priesteriem-homoseksuāļiem. Tomēr pēc Veigela aprēķiniem, 99% gadījumu runa bija par tieši homoseksuāla rakstura pārkāpumiem. Tikpat infantili šķiet celibāta demonizēšanas mēģinājumi, it kā pedofīlijas gadījumi nebūtu notikuši arī starp skolotājiem vai Holivudas zvaigznēm. Atcerēsimies kaut vai Klausa Kinska noslieces uz pedofīliju, kas netraucēja viņam kļūt par pielūgsmes objektu mākslinieku pasaulē.

„Spotlight” ir arī stāsts par preses žurnālista nogurdinošo darbu, kuram lielākā daļa darba laika jāpavada sēžot bibliotēkā vai paliekot aiz durvīm, kas tiek aizslēgtas viņa deguna priekšā. Tā tas bija pirms 2001. gada, kad amerikāņu prese sāka zaudēt pozīcijas par labu internetam. „The Boston Globe” izmeklēšana notikusi laikos, kad laikrakstam atmaksājās strādāt pie kādas tēmas padsmit mēnešus, un kad žurnālisti pat nakts murgos nevarēja iedomāties, ka nopietni mediji pārvērtīsies par tabloīdiem.

„Spotlight” ir kārtējā Holivudas filma, kas bez agresijas un ideoloģizēšanas attēlo pedofilijas tematiku Baznīcā. Interesanti, ka angažēti uzbrukumi Baznīcai sakarā ar pedofilijas grēku notiek pārsvarā Eiropā, nevis protestantiskajā Amerikā. Piemēram, amerikāņu seriālā „Ray Donovan” tiek attēlots, kā Baznīca cenšas palīdzēt pedofilu upuriem. Tāpat aiz okeāna tapusi izcilā filma "Šaubas/Doubt" (2008), kurā redzam garīdznieka stāstu, kurš tiek nepamatoti apsūdzēts noziegumos pret bērniem, kā arī pedofilu viltības, mēģinot „iemidzināt” brāļus un māsas ticībā. „Spotlight” nav tik smalka un dziļa, tomēr tā nopietna un objektīva filma vecajā amerikāņu stilā. Ir vērts to noskatīties bez aizspriedumiem, lai ieraudzītu, cik lielu kaitējumu Baznīcai nodarījuši tie, kuri aizmirsa, ka tikai patiesība dara brīvus. Un ka tikai tā ir interesanta.

Sagatavoja Marks Jermaks

Avots: „Spotlight”. Tylko prawda jest ciekawa, wpolityce.pl

Publicitātes foto

Jaunākie raksti