Pāvesta kritiķis bija huntas stukačs

Trešdiena, 27 Maijs 2015 10:11

Argentīniešu žurnālists Horacio Verbitskis (Horacio Verbitsky) pārmeta esošajam pāvestam, ka viņš esot sadarbojies ar Argentīnas militāro diktatūru. Tomēr saskaņā ar pēdējiem datiem stukačs patiesībā bija pats Verbitskis.

Slaveno žurnālistu ir atmaskojuši viņa kolēģi no žurnāla „Clarin” Gabriels Levinas un Sergio Serrichio. Noslēdzot 14 mēnešus ilgušo izmeklēšanu, viņi publicēja rakstu „Con Dios y con el Diablo” („Ar Dievu un ar velnu”). Visi pētījuma rezultāti tiks apkopoti grāmatā.

Levinas un Serrichio secina, ka Verbitskis sadarbojās ar Argentīnas huntu laikā no 1978. līdz 1982. gadam. Par to liecina specdienestu darbinieku algu saraksti. Žurnālistu rīcībā nonācis Verbitska līgums ar autoritāro režīmu par sadarbību, kas tika noslēgts 1978. gada 5.oktobrī. Saskaņā ar šo dokumentu, varas informators ik mēnesī saņēma 700 000 peso. Verbitskis bija arī uzrakstījis runas tekstu vienam no militāras diktatūras līderiem. Starp pierādījumiem ir arī žurnālista piezīmju grāmatiņa un viņa sagatavotais ziņojums. 1978. gadā, huntas valdīšanas laikā, Verbitskis apņēmās sagatavot grāmatu par Argentīnas gaisa spēkiem, saņemot par to no Gaisa spēku vadības 3 miljonus peso.

Jāpiebilst, ka Verbitskis ir slavens ar to, ka pats pārmeta pāvestam Franciskam sadarbību ar militāristiem. Žurnālā „Pagina 12” tika publicēts viņa raksts, kur Verbitskis apgalvoja, ka 1976.-1983. toreizējais jezuītu provinciāls Horhe Bergoljo nodeva drošības dienestiem divus savus kopienas brāļus. Viens no šiem jezuītiem, priesteris Ferencs Jalics, kurš vēl ir dzīvs, uzskata šos pārmetumus par nepamatotiem. Daudzi analītiķi pievērsa uzmanību tam, ka pret esošo pāvestu vērstie raksti parādījās kreisi orientētā izdevumā, kas simpatizē Argentīnas prezidentei Kristīnai Kirhnerei. Turklāt tieši tajā laikā notika konflikts starp kardinālu un prezidenti sakarā ar viendzimuma „laulību” ieviešanu Argentīnā.

Tomēr Buenos Aires metropolīts bija spiests oficiāli sniegt liecības lietā par divu jezuītu nolaupīšanu. Tiesa, visas apsūdzības tika noraidītas kā nepamatotas. 2013. gadā tika izdota itāliešu žurnālista Nello Skavo grāmatā, kur viņš pierādīja, ka Bergoljo ne tikai nav sadarbojies ar huntu, bet arī izglābis no tās daudzus opozicionārus (neskatoties uz to, ka tie bija komunisti). Kardināls palīdzēja režīma oponentiem tikt uz ārzemēm. Pie līdzīgiem secinājumiem nonāca arī kāds „Washington Post” reportieris, kurš tāpat pētīja pāvesta pagātni.

Interesanti, ka tagad skandalozie Verbitska raksti pazuduši no interneta, kaut gan to autors joprojām uzstāj, ka viņam ir taisnība. Pēc Verbitska teiktā, viņš vienkārši negrib, lai kāds var lasīt viņa darbus par brīvu. Bēdīgi slavenā žurnālista biogrāfija neliek šaubīties par viņa politiskām simpātijām. 1970. gados Verbitskis bija kreisi orientētās teroristiskās organizācijas „Montoneros” kaujinieks. Kaut gan pats žurnālists apgalvo, ka nav piedalījies cilvēku nogalināšanā, patiesībā viņš ir saistīts ar teroristisko aktu 1976. gadā, kura rezultāta gāja bojā 23 policisti. Laikā gaitā Verbitskis zaudēja savu cīņu biedru uzticību, jo pārāk bieži viņa kolēģi tika arestēti, bet viņš pats ikreiz palika brīvībā. Verbitskis gan uzskata, ka viņam vienkārši ir paveicies.

Tulkoja Marks Jermaks
Avots: Oskarżyciel papieża okazał się kapusiem, fronda.pl
Foto: www.lagaceta.com.ar

Jaunākie raksti