Ginekologs par to, kā darbojas avārijas kontracepcija

Otrdiena, 05 Maijs 2015 23:36

Avārijas kontracepcija var izraisīt abortīvu efektu. Tās darbības veids ir atkarīgs no sievietes cikla posma, kad šīs tabletes tiek lietotas, stāsta ginekologs Macejs Barčentevičs, Laulāto neauglības ārstēšanas institūta prezidents (Ļubļina, Polija).

Avārijas kontracepcijas pārdošana bez receptes rada nopietnus draudus sieviešu veselībai. Īpaši tas attiecas uz jaunām sievietēm, brīdina ārsts. „Ražotājs iesaka nelietot šīs tabletes biežāk kā reizi mēnesī. Taču arī pie šādiem nosacījumiem tā var izraisīt nopietnus hormonālus traucējumus," saka Barčentevičs.

Preparāta darbības mehānisms atkarīgs no tā, kurā menstruāla cikla fāzē notiek „nedrošais” dzimumakts. Pēc tam sievietei 72 stundu laikā jāizmanto avārijas kontracepcija. Ja seksuālas attiecības notiek pēc ovulācijas, tātad, neauglīgajā fāzē, tad lietot preparātu vienkārši nav jēgas. Savukārt lietojot tableti pirmsovulācijas periodā, var sagaidīt kontraceptīvu efektu, jo tablete nobloķēs ovulāciju. Tomēr ir iespējams arī trešais variants: ja apaugļošana jau ir notikusi, avārijas kontracepcija nodrošinās abortīvu efektu. Tas nozīmē, ka šajā gadījumā tablete izraisīs jau ieņemtā cilvēka nāvi. Lietojot avārijas kontracepciju, sievietei jārēķinās ar visiem trim variantiem, stāsta Barčentevičs.

Avārijas kontracepcijai ir vairākas blaknes. Tā var izraisīt menstruālā cikla traucējumus, spontānos abortus un neauglību. Lielas progesterona devas negatīvi ietekmē sievietes reproduktīvo sistēmu un krūts dziedzeri (jūtīgums un sāpes krūtīs, sāpes un nieze makstī, dzemdes kontrakcijas, pirmsmenstruālais sindroms, asiņošana u.tml.). Lietojot avārijas kontracepciju, var ciest arī gremošanas sistēma (sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana, dispepsija, caureja, kuņģa satura atviļņa), kā arī asinsrites sistēma, nervu sistēma un psihe, brīdina Polijas Sieviešu Forums.

Skaidrs, ka nav nekāda pamata saukt šo preparātu par „zālēm”, jo tas neko neārstē. „Tablete ir vērsta pret bērnu, ja viņš jau ir ieņemts. Preparāts neļauj bērnam attīstīties un izraisa agrīnu spontāno abortu. Tableti var lietot pat piecu dienu laikā pēc dzimumakta, taču reizēm tā ir neefektīva. Līdz ar to tablete var nodarīt kaitējumu auglim,” teikts organizācijas paziņojumā.

Avots: Ginekolog: Jak działa pigułka "dzień po", deon.pl

Foto: nathanmac87, flickr.com

Tulkoja Marks Jermaks

Jaunākie raksti