Kā veikt labu grēksūdzi

Sestdiena, 04 Aprīlis 2015 07:15

/Maddy Bernero/

Kādu dienu es gatavojos doties uz satikšanos ar savu draugu, un, kad es domāju par to, ko vilkšu mugurā, un ko darīt ar saviem matiem, es sapratu, ka gavēnī ir atlicis mazāk par 10 dienām. Es jutos mazliet nelāgi, ka savas pēdējās 10 minūtes es pieliku vairāk pūļu, gatavojoties uz satikšanos, nevis savas sirds sagatavošanai svarīgākajā mūsu Baznīcas liturģiskajā periodā.

Gavēnis ir grēku nožēlošanas un sagatavošanās laiks. Mēs gatavojamies augstākajai Svētajai Dienai mūsu kalendārā. Nav labāka veida kā sagatavot mūsu sirdis mūsu augšāmceltajam Kungam, kā izmantojot priekšrocību pieņemot izlīgšanas Sakramentu.

Šeit ir 10 soļi līdz žēlsirdības pilnai grēku nožēlošanai:

1. ATZĪSTI. Ir jāatzīst grēks un nepieciešamība pēc grēksūdzes. Mēs esam cilvēki – mēs grēkojam. Labā ziņa ir tā, ka Kungs vienmēr ir gatavs un vēlas, lai mēs varētu gūt labumu no viņa žēlastības. Sakramenti ir priviliģēta tikšanās ar dzīvo Dievu. Tas ir tā, ka Sakramentos mēs satiekam Jēzu Kristu aci pret aci. Viņš vienīgais piedāvā mums savu žēlsirdību, piedošanu un žēlastību savā izlīgšanas Sakramentā.

2. IZMEKLĒŠANA. Jāveic sirdsapziņas izmeklēšana. Tas ir – mēs skatāmies uz mūsu domām, vārdiem, darbiem un nolaidību kopš mūsu pēdējās grēksūdzes. Mēs redzam, kur esam iepriecinājuši Kungu un kur esam grēkojuši un nespējuši mīlēt Kungu, tos kuri mums līdzās un sevi. Labākais veids, kā sākt izmeklēt sirdsapziņu, ir vienkārša lūgšana Svētajam Garam. Kungs negaida no mums un arī neprasa, lai mēs visu izdarītu vieni paši. Žēlastība ir vienmēr mums sasniedzama, lai mums palīdzētu, ja vien to lūdzam. Tātad, sāc savu sirdsapziņas izmeklēšanu ar lūgšanu, piesaucot Svēto Garu, lai atvērtu savu sirdi un prātu, atcerētos savus grēkus un patiesi tos nožēlotu.

3. NOŽĒLOŠANA. Nožēlošana ir patiesas skumjas un nožēla par mūsu grēkiem. To veicina mūsu mīlestība – mīlestība pret sevi un Dievu Tēvu. Kad mēs grēkojam pret Dievu Tēvu, mēs izvēlamies nemīlēt Viņu, izvēlamies likt šķēršļus mūsu attiecībās. Mēs varam lūgties par nožēlas pilnu sirdi. Mēs varam lūgties, lai Kungs pārveido mūsu sirdis pēc savas sirds un iedvesmo mūs uz patiesu nožēlu par mūsu grēkiem. Ja jūs nejūtat tik lielu nožēlu par saviem grēkiem, Dievs to saprot. Kā jau cilvēkiem, mūsu nožēlošana vienmēr ir mazliet “nepilnīga”, bet Dieva piedošana nav atkarīga no mūsu jūtām.

4. DODIES. Dodies! Tiec uz baznīcu. Vai “paķer priesteri” (“priestsnatch”), ko es dēvēju par to, ka tad, kad tu zini, ka tev vajadzīga grēksūdze, tu redzi staigājam priesteri un paķer viņu, sakot – “Hei! Var Jūs uz ātru grēksūdzi?” #priestsnatch. Nevilcinies, ej! Bieži vien es paklūpu uz šī soļa. Tā ir pēdējā lieta, ko velns vēlētos – lai mēs savās sirdīs izlīgtu ar Kungu. Sātans gūs virsroku ar šādām domām – “Varbūt man vispirms nosūtīt šo e-pastu” vai “vajadzētu izdarīt mājas darbus”, vai “vajadzētu uzrakstīt to eseju.” Vienmēr būs kaut kas cits, ko darīt, lai tikai neietu uz grēksūdzi!

5. BEZ BAILĒM. Iet uz grēksūdzi var būt biedējoša lieta. Bet nevajag baidīties. 365 reizes rakstos Kungs mums saka: “Nebīsties!” Kungs vienmēr ir kopā ar mums. Viņš “iet pirms mums” (Rad 31, 8). Viņš jau ir biktskrēslā un gatavs tikties ar tevi mīlestībā un žēlsirdībā.

6. IZSŪDZI GRĒKUS. Atzīti savus grēkus priesterim, kurš ir persona Christi capitas et spousa. Tas nozīmē, ka mums ir jāatzīst savi grēki paša Kristus priekšā. Tikai Visvarenais Dievs var piedot mūsu grēkus. Dievs mums ir devis īpašu vietu, kur sastapties ar viņu, lai tiktu dziedināti. Kāpēc mums jāiet pie priestera? Kāpēc nevaram paši pateikt Kristum? Labs jautājums. Priesteris iedveš bijību.

Biktskrēslā vai, sēžot pie priestera, pārliecinies, ka pasaki, cik ilgs laiks pagājis kopš pēdējās grēksūdzes. Pēc tam pasaki viņam, kādus grēkus gribi atzīt.

7. NOŽĒLO. Vārds nožēlot cēlies no latīņu vārda “ārkārtīgi žēl”. Mums burtiski ir paredzēts skumt par mūsu grēku. Nožēlot nozīmē vērsties prom no mūsu grēkiem, lai atgrūstu mūsu pieķeršanos grēkam. Es bieži saku pusaudžiem: “Kad mēs izejam no grēksūdzes, viena lieta, ko mēs noteikti nevēlamies darīt nākamajā nedēļā, ir iet to pašu grēku ceļu”. Tomēr neaizmirsti, ka, neatkarīgi no tā, cik bieži tu krīti vienā un tajā pašā grēkā, Dieva mīlestība un žēlastība ir vienmēr ar tevi.

Pēc tam, kad esi izstāstījis savus grēkus priesterim, viņš droši vien gribēs tev dot kādu padomu, un tad lūgt tev izteikt “Nožēlas aktu”(ASV bieži lietota grēksūdzes formula – civitas.lv).

8. GRĒKATLAIDE. Nožēlošana ir atbrīvošana no soda par grēku, ko piešķir Baznīca. Tā ir šajā lūgšanā, ka Kristus caur priesteri atbrīvo mūs no mūsu grēkiem. Mēs esam atbrīvoti šajā Sakramentā caur šo lūgšanu. Priesteris izpildīs “nožēlošanas lūgšanu” pār tevi grēksūdzes beigās.

9. GRĒKU IZPIRKŠANA. Grēku izpirkšana ir mūsu ceļš, “vērst par labu” vai gandarīt par mūsu grēkiem. Katehisms saka, ka “grēkatlaide noņem mūsu grēkus, bet tā nevar novērst visus traucējumus, ko ir radījuši mūsu grēki”. Noteikta dziedināšana ir nepieciešama, lai palīdzētu dziedēt ievainojumus un nepilnības, ko grēks ir atstājis.

Grēku nožēlošana ir šīs lūgšanas vai upuri, ko priesteris mūs aicina piedāvāt kā atlīdzību par mūsu grēkiem. Tāpēc labākais ir veikt grēku izpirkšanu uzreiz pēc grēksūdzes, lai tas neaizmirstas.

10. ŽĒLASTĪBA. Sv. Augustīns teica: “Ļauno darbu grēksūdze ir labo darbu sākums.” Izlīgums ir Sakraments, kas atjauno Dieva žēlastību – Viņa dzīvi mūsos. Šajā Sakramentā mēs samierinām mūsu sirdis ar Kungu. Tā ir skaista un priviliģēta sastapšanās, tāpēc ļauj žēlastības plūdiem skaloties pār tevi un dziedināt tevi!

Lai saņemtu vairāk ieteikumu par lielisku grēksūdzi, apskati Fr. Mike Schmitz emuāru. Tiem, kuriem ir vizuālā uztvere, tas var lieliski izskaidrot Grēksūdzes sakramenta procesu.

Tulkoja: Gita Ziemele-Trubača

Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 06 Aprīlis 2015 21:02

Jaunākie raksti