Bergolio noziedzniekiem un ieslodzītajiem: “Ļaujiet, lai jūs uzmeklē Dievs”

Piektdiena, 03 Aprīlis 2015 06:53

Pāvests pusdieno ar ieslodzītajiem Podžoreale (Poggioreale) cietuma kapelā, kas pārveidota par ēdamzāli.

/Klāra Santomjero/

Noziedzniekiem un visiem viņu līdzzinātājiem šodien es pazemīgi kā brālis atkārtoju: atgriezieties pie mīlestības un taisnības! Jēzus jūs meklē, lai jūs apskautu, skūpstītu un vēl vairāk mīlētu.” To pāvests sacīja svētrunā Neapoles Plebiscīta (Plebiscito) laukumā notikušajā dievkalpojumā. Tas bija otrais posms viņa Neapoles vizītes laikā, un pāvests uzrunāja noziedzīgās pasaules pārstāvjus, kas izlējuši asinis pilsētā.

Tiem, kas jau sākuši iet noziedzības ceļu, pāvests nes vēsti par dzīvi, kas var mainīties, par nākotni, kas ir glābjama, atkārtojot jau vairākkārt izteiktos vārdus, lai neapolieši neļaut sev “nolaupīt cerību” un nepakļaujas camorra (mafijas paveids Neapoles apkaimē), “negodīgo veidotajiem tīkliem un vieglas peļņas vilinājumam”, kas “šodien ir maize, bet rīt var kļūt par badu”. Bergoļjo uzsvēra: “Ar Dieva žēlastību, kas piedod visiem un vienmēr, ir iespējams atgriezties uz godīguma ceļa.” 
Ar to pašu vēsti pāvests devās uz Podžoreale cietumu, kur pusdienoja kopā ar aptuveni 100 noziedzniekiem, no kuriem 12 sēdēja pie viena galda ar pāvestu. Noziedznieki tika izvēlēti ne tikai no šī, bet arī no vēl citiem pilsētas cietumiem un nepilngadīgo ieslodzījuma vietas. Tika izvēlēti tie noziedznieki, kuri cietumā apmeklē katehēzes kursu. Podžoreale cietuma ēkā vien ir 1900 ieslodzītie, un, lai satiktos ar plašāku grupu, pirms pusdienām pāvests satika 200 ieslodzītos cietuma dārzā, kur viņš iesvētīja svētā Franciska statuju. 
Pusdienas notika kapelā, kas šim notikumam par godu tika izveidota par ēdamzāli. Ēdienkarti pusdienām izvēlējās un tās sagatavoja paši ieslodzītie.

Vēstījumā ieslodzītajiem pāvests rakstīja: “Pat tad, ja dzīvē esam kļūdījušies, Kungs nebeidz norādīt uz atgriešanās un tikšanās ceļu ar Viņu. Jēzus mīlestība jebkuram no mums ir cerības un mierinājuma avots.” “Kāpēc visi ir par mums aizmirsuši?” jautāja ieslodzītais no Argentīnas Kaludio, kurš cietumā kļuva par kristieti, pateicoties kādai Bergolio sarakstītajai grāmatai, kuru viņam atsūtīja māte. “Vai mums kādreiz izdosies atkal integrēties?” viņam jautāja vēl viens ieslodzītais vārdā Paskvāle no Sekondiļjāno (Secondigliano) cietuma.

Dialogs ar ieslodzītajiem bija tik intensīvs, ka Bergolio, tāpat kā citas reizes, savu vēstījuma tekstu iedeva nolasīšanai, bet pats izvēlējas uzrunāt klātesošos spontāni. Pāvests aicināja pusdienotājus, kuru vidū bija arī transseksuāļi un HIV slimnieki, īpaši vislielākās nospiestības brīžos paļauties uz pārliecību, ka “nekas nekad nespēs mūs šķirt no Dieva mīlestības. Pat ne cietuma režģi!” Pāvests papildināja: “Vienīgā lieta, kas mūs spēj no Viņa šķirt, ir mūsu grēks. Bet, ja to atzīstam un patiesi nožēlojam, tad tieši grēks kļūst par tikšanās vietu ar Viņu, jo Viņš ir žēlsirdība.” 
Neapolē 21.martā, kad tiek pieminēti mafijas upuri, Bergoļjo Neapolē lika ieplūst svaigam pavasara un atdzimšanas vējam arī cietuma mūros, kur ir daudz ciešanu. 
Šos stāstus pāvests labi zina, jo, kā viņš rakstīja savā vēstījumā ieslodzītajiem, viņš saņem vēstules no ieslodzījuma vietām visā pasaulē, kurās stāstīts, kā “ieslodzītie pārāk bieži tiek turēti cilvēkiem necienīgos apstākļos, un pēc tam nespēj atkal integrēties sabiedrībā”. Taču tāpat ir daudzi darbinieki – vadītāji, kapelāni, audzinātāji, pastorālie darbinieki – kas spēj būt līdzās ieslodzītajiem vislabākajā veidā un zina labās integrēšanās pieredzes.

Tas nāk caur pārliecību, ka “mīlestība vienmēr spēj pārveidot cilvēku”. Un tad arī tādas marginālas vietas kā cietums, var kļūt par “iekļaušanās vietu un stimulu sabiedrībai, lai tā kļūtu taisnīgāka un uzmanīgāka attiecībā pret cilvēkiem”. Pametot cietumu un noslēdzot uzrunu pāvests sacīja, ka kristīgā cerība ir pārliecība, ka “nākotne ir Dieva rokās! Vēsturei ir jēga, jo tajā mājo Dieva labsirdība. Tāpēc daudzu pat vislielāko problēmu vidū nezaudēsim mūsu cerību uz Dieva bezgalīgo žēlsirdību un viņa providencei”.

Avots: Chiara Santomiero, Bergoglio ai criminali e ai detenuti: “Lasciatevi trovare da Dio”, www.aleteia.org

Tulkoja: Ilze Mežniece

Jaunākie raksti