Politiskā cīņa no kristieša viedokļa

Otrdiena, 30 Janvāris 2018 08:42

Nelielajai grāmatiņai ir skaists virsraksts “Kristīgie principi politiskajai cīņai”. Tā ir eseja, kas pieder Gabrielas Kubijas spalvai. Gabriela Kubija ir vācu tulkotāja, socioloģe un dedzīga cīnītāja par ticību.

“Tā ir nevienlīdzīga cīņa: vara un nauda ir Dieva ienaidnieku rokās. Cilvēka pašcieņas pozīcijas var nosargāt tikai veselais saprāts, dabas likumi un, protams - Dievs. Lai cik bezperspektīva no cilvēka viedokļa šī cīņa mūsdienu pasaulē arī neliktos, tā tomēr novedīs pie jaunas dzīves kultūras izveidošanās, jo Dievs, veselais saprāts un dabas likumi nozīmē vairāk nekā cilvēku vara.”

Var teikt, ka grāmatas temats apskata sekojošu jautājumu: turēšanās pie mūsdienu pasaules deklarētajām vērtībām jau sāk zaudēt šo cīņu ar mūžīgajiem principiem, kuri vienīgie cilvēkam var garantēt uzvaru jebkurā cīņā. Turklāt cilvēka privātajai dzīvei jāsaskan ar tiem principiem, kurus viņš deklarē atklātībā. Vēršanās pie Dieva ir nepieciešamais ārstniecības līdzeklis kā atsevišķa cilvēka slimajai dvēselei, tā visai orientierus zaudējušajai un bezcerībā slīgstošajai sabiedrībai.

Kāpēc kristieši negūst panākumus

Pirmajā sadaļā ir runa par to, “kāpēc kristieši negūst panākumus”. “Ilgu laiku visu konfesiju kristieši, darbojoties dažādās baznīcas struktūrās dažādu kristīgo partiju aizsegā, ir jutušies drošībā. Viņi negribēja atzīt, ka dažādām “kultūras revolucionāru” ilgtermiņa stratēģijām ir liela ietekme uz sabiedriskajām institūcijām.”

Negaidot ir izrādījies, ka jēdzienus, kuriem, no kristiešu viedokļa, ir nemainīga un nesatricināma nozīme, citas sabiedrības grupas ir “pārdefinējušas” un piepildījušas ar jaunu saturu.

Otrajā sadaļā autore apskata kristiešu motivāciju politiskajai cīņai, kā arī mūsdienās izplatīto apgalvojumu, ka “ticība ir cilvēku privāta lieta”.

“Jebkurš patiess aicinājums tiek mums dots tikai tad, ja cilvēks dzīvo pēc Dieva likumiem.”

Dzīves sakārtotība ir svarīga arī politiskās cīņas arēnā- cilvēkam jārēķinās ar to, ka masu mediji nežēlīgi izvilks dienasgaismā jebkuru negludumu, jebkuru “asu stūri”, jebkuru kompromitējošu faktu.

Un, visbeidzot, lasītājs tiek iepazīstināts ar “politiskās cīņas metodēm”, vismaz to pamatlīnijām. Kristieša politiskajā cīņā mērķis neattaisno līdzekļus. Šis princips var noderēt vienīgi tad, ja ir nepieciešams atklāt skarbu patiesību. Kristietis politiskajā cīņā nedrīkst izdarīt likmes ne uz oportūnismu, ne uz cilvēciskajām bailēm. Kristietis nedrīkst domāt, ka viņa vēstījums tiks labāk sadzirdēts, ja viņš izmantos principu “mērķis attaisno līdzekļus”. Ja kristietis izplata apmelojošu informāciju (tātad, grēko pret 8. bausli), tad viņam jārēķinās, ka par to var nākties samaksāt augstu cenu: viņš var zaudēt gan varu, gan autoritāti. Patiesībā cilvēks, kas nes šādu viltus vēstījumu, ir neinteresants un garlaicīgs, raksta Kubija.

Neliela formāta grāmatā Gabrielai Kubijai ir izdevies saprotami izklāstīt patiesības, kas nereti paliek neievērotas. Varbūt darbu var kritizēt par to, ka šādu jautājumu izklāsts būtu pelnījis būt apjomīgāks. Tomēr tam, kurš būs uztvēris kādu iedvesmas dzirksti, izlasot šo darbu, ir iespējas šos jautājumus attīstīt plašāk un pilnvērtīgāk.

Tulkoja Kristīne Jākabsone
Avots: Politischer Kampf aus christlicher Sicht, kath.net
Foto: lifesitenews.com