8 lietas, ko katolis varētu darīt ikdienā

Ceturtdiena, 16 Marts 2017 09:25

/Marks Jermaks/

Ja Tu ikdienā strādā vai studē, tad Tu noteikti zini, cik svarīgi ir pareizi saplānot laiku. Droši vien Tu rūpīgi veido savu dienaskārtību, aprēķini laikus, pārdomā, cik daudz jāiegulda noteiktās lietās. Vai būtu iespējams līdzīgā veidā sakārtot kontaktus ar Dievu? Esi drošs. Šajā rakstā piedāvātais uzdevumu saraksts nav jāuztver kā precīza instrukcija, taču būtu svarīgi, lai Tavā ikdienas dzīvē atrastos laiks katrai no šīm lietām. Sāc lēnā garā īstenot katru elementu. Pēc kāda laika Tu pamanīsi, ka lietas notiek pašas par sevi un Tev pat nav īpaši tām jāpievēršas. Tās vienkārši kļūs dabiskas. 

 

 

Sāc dienu ar lūgšanu un Bībeles lasīšanu (1)

Skan banāli, tomēr jāatzīst, ka dienas sākums ir visgrūtākais brīdis. Celšanās no rīta, modinātāja zvans, rūpes par bērniem, suns, kurš pieprasa doties pastaigā, brokastis, nokavēts autobuss… Parasti no rīta mēs steidzamies un varētu šķist, ka apgrūtināt sevi vēl ar kādu nodarbi nebūtu prāta darbs. Tomēr pamēģini atrast 5 minūtes, lai noskaitītu “Esi sveicināta” un izlasītu pāris Svēto Rakstu fragmentus. Tāpat var palūgties saviem vārdiem, pateikties par mierīgu nakti, piesaukt Kunga svētību pār jaunu dienu, palūgt piedošanu par kaut ko ļaunu, kas gadījies iepriekšējās dienas nogalē. Savukārt Bībeli var lasīt vienkārši sadaļu pēc sadaļas vai arī pievērsties fragmentiem, kas attiecīgā dienā iekļauti liturģiskajos lasījumos (tos var viegli atrast internetā, piemēram, mieramtuvu.lv).

Esi labs pret sevi un citiem (2)

Noslēdzot vētraino rīta cēlienu, Tu beidzot saskaries ar pasauli. Brīžiem tas var būt grūti, tomēr pacenties būt labs pret cilvēkiem tramvajā vai pieturā. Nenāc uz darbu ar skābu ģīmi un neiesaisties bezjēdzīgos strīdos ar priekšniecību. Izturies pret kolēģiem tā, kā Tu vēlētos, lai viņi izturētos pret Tevi. Arī pret sevi pašu esi mierīgs un pacietīgs. Nesagaidi no sevis pārāk daudz, neesi perfekcionists, kuram karjera ir galvenais dzīves mērķis. Tu drīksti kļūdīties un vērsties pēc palīdzības. Kristīgā mīlestība nozīmē mīlēt tuvāko kā sevi pašu. Ja izturies pret sevi kā pret savu ienaidnieku, nevarēsi būs labs arī pret apkārtējiem. 

Runā un raksti par savu ticību soctīklos (3)

Facebook, Twitter, Youtube un citi interneta resursi sniedz lielisku iespēju dalīties ticībā ar citiem lietotājiem. Tāpat soctīklos Tu vari sastapties ar atšķirīgiem uzskatiem par pasauli un reliģiju. Izveido blogu, pārpublicē citātus no Bībeles vai svētajiem, iesaisties kādā grupā, kuras mērķis ir izplatīt žēlsirdību un tuvākmīlestību. Nekad nav droši zināms, kādā veidā mūsu teiktais garīgi iedarbojas uz citiem. Iespējams, rezultātā kāds paskatīsies uz savām grūtībām pavisam savādāk. 

Pasaki kādam, ka Tu viņu mīli (4)

Dažreiz tas ir grūti, tomēr mēs dzīvojam laikā, kad atklāti runāt par savām jūtām nozīmē būt “vājam” un pakļaut sevi ievainojuma riskam. Taču lai cilvēks spētu tikt galā ar ikdienas problēmām, viņam ir vitāli svarīgi apzināties, ka kāds viņu mīl. Šajā ziņā piemērs katram kristietim ir pats Dievs, Kurš katru dienu mums saka: “Es Tevi mīlu, Mans dēls! Es Tevi mīlu, Mana meita!” Vienlaicīgi mums ir svarīgi apzināties, ka pastāv arī konkrēti cilvēki, kuriem nav vienalga, kas ar mums notiek. Sper pirmo soli un pasaki saviem vecākiem, vecvecākiem, vīram vai sievai, draudzenei vai draugam, ka pateicoties viņu klātbūtnei šī pasaule kļūst skaistāka. 

Diskutē par Dievu (5)

Dari to nevis tikai internetā, bet arī darbā, skolā vai augstskolā. Ja Tev tas rada problēmu un Tu neesi pietiekoši drošs, sāc ar kādu, kurš tic Dievam tāpat kā Tu. Šāda saruna veicina apmaiņu ar ziņām un argumentiem. Līdz ar to Tu uzzini, ka neesi viens pats, Tevī rodas drošība atklāti runāt par to, kas Tev svarīgs. 

Upurē kaut ko (6)

Nav runa par lielām lietām. Tu vari uzņemties kaut ko mazu, bet reāli izpildāmu. Piemēram, var apēst vienu desmaizi mazāk, atteikties no mūzikas klausīšanas ceļā uz darbu un tml. Tomēr būtu svarīgi to darīt ar noteiktu mērķi. Ja Tev izdodas ietaupīt uz ēdiena, vari "uzsaukt" siltas pusdienas kādam nabagam. Ja Tu nolem pavadīt kādu laiku klusumā, sarunājies ar Dievu. 

Kalpo (7)

Nav obligāti uzreiz veltīt daudz laika labdarībai. Izdari kaut ko mazu – iznes atkritumus, palīdzi mammai uztaisīt pusdienas, palīdzi vecākai kaimiņienei aiznest smagu maisu uz piekto stāvu, palīdzi jaunākam brālim ar mājasdarbiem, izmazgā traukus, lai sieva varētu ilgāk atpūsties… Būtu svarīgi apzināties, ka ikdienā Tu kaut ko dari citu cilvēku labā. 

Dienas beigās veic sirdsapziņas izmeklēšanu (8)

Pārdomā šo dienu, paanalizē, kas ir vai nav izdevies. Ko labu esi izdarījis? Vai Tev ir gadījies smagi sagrēkot? Pateicies Dievam un palūdz nepieciešamas žēlastības nākamai dienai. 

Tāpat katru nedēļu: 

·         Piedalies svētdienas Svētajā Misē. 

·         Aizej uz adorāciju. 

·         Pavadi laiku ar draugu, aizej uz randiņu ar laulāto. 

·         Upurē naudu vai pārtiku cilvēkam, kurš cieš trūkumu. 

Katru mēnesi:

·         Pieņem grēksūdzes sakramentu. 

·         Izlasi kādu kristīgu grāmatu. 

·         Satiecies ar kādu, kurš Tev ir autoritāte.

·         Iesaisties kalpošanā kādā labdarības organizācijā. 

Katru gadu:

·         Piedalies Adventa vai Lieldienu rekolekcijās. 

 

 Avots: 8 rzeczy, które katolik powinien robić każdego dnia, deon.pl

 

Foto: parafiadobczyce.com.pl