Kārtējā Asjas Bibi tiesas sēdes pārcelšana

Pirmdiena, 17 Oktobris 2016 14:04

Pakistānas Augstākās tiesas sēde, kurai 13. oktobrī bija jāizskata Asjas Bibi lieta, tika pārcelta uz nenoteiktu laiku. Viens no trim tiesnešiem, kuri veido Augstākās tiesas kolēģiju, atteica savu dalību šajā specifiskajā gadījumā. Šī situācija netiks atrisināta tuvākajā laikā. Komentējot kārtējo tiesas sēdes pārcelšanu, tēvs Bernardo Červelera (Bernardo Cervellera), ziņu aģentūras asianews.it direktors, intervijā Vatikāna radio teica, ka viņaprāt:

“Tiesnesis vienkārši nobijās un tāpēc attiecās piedalīties sēdē... Tādā veidā pietrūka tiesnešu kvoruma veikt tiesas procesu. Šis tiesnesis pamatoja savu rīcību ar to, ka viņš ir piedalījies procesā pret slepkavu Mumtazu Kadri (Mumtaz Qadri), kas nogalināja Pundžabas gubernatoru Salmanu Tezeru, tieši par to, ka viņš aizstāvēja Asju Bibi.

Varētu teikt, ka mēs esam tajā pašā punktā, kur šī lieta ir sākusies! Tas ir tāpēc, ka pati par sevi apsūdzība pret Asju Bibi ir niecīga, bet pēc tam “uzpūsta” kā svētzādzības problēma. Līdz šim neviens, kas tika apsūdzēts svētzādzībā, nav pakārts: daudzi ir notiesāti, tas gan, bet neviens nav sodīts ar nāvi svētzādzības dēļ. Tāpēc šī lieta varētu virzīties šajā virzienā. Vai arī valsts, kas patiešām meklē taisnīgumu, atrod drosmīgus tiesnešus, kas saka “Nē, šie apsūdzības argumenti nav derīgi!” Tieši to pieprasa Baznīca, tas ir arī tas, ko pieprasa ļoti daudz liberālie musulmaņi, kas atbalsta cilvēku tiesības. Taču pastāv arī fundamentālistu grupas, kas, gluži pretēji, tiesas dienā veica manifestācijas un solīja, ka gadījumā, ja Asja Bibi tiks atbrīvota, viņi nobloķēs pilsētu, rīkos vardarbīgas akcijas... Un diemžēl, baidos, ka Pakistānas valdība grib izpatikt visiem un kaut ko dara par labu vienam, kaut ko citam...

 Šobrīd Pakistānas cietumā atrodas vairāki simti, kas ir apsūdzēti svētzādzībā. Starp tiem ir ne tikai kristieši vai sikhi, bet arī musulmaņi – gan šīti, gan sunnīti. Kāpēc tas tā ir? Tāpēc, ka likums pret svētzādzību bieži tiek izmantots, lai iznīcinātu savus ienaidniekus, jo ir ļoti vienkārši likt arestēt cilvēku, apsūdzot viņu svētzādzībā. Nereti notiek, ka zemnieki kāro iegūt sava kaimiņa zemi un apsūdz viņu svētzādzībā. Pēc kaimiņa aresta viņi nopērk tā zemi par nelielu maksu...”

Analizējot situāciju Pakistānā asianews.it portāls raksta, ka Islāma fundamentālisti izdara spiedienu uz valdību, lai kristiete tiek sodīta par varbūtēju svētzādzību. Vienā paziņojumā Shuhada (mocekļu) Foundation, kas pieder Lal Masjid (“Sarkanajai mošejai”), kas atrodas galvaspilsētā, uzsvēra, ka fonda biedri ir gatavi pulcēties uz manifestāciju un viņi nepieļaus mierīgu valdības darbu, ja Asja Bibi tiks atbrīvota. Žēlojoties, ka daži ārvalstu vēstnieki izdarīja spiedienu par labu kristīgās sievietes atbrīvošanai, fonda vadītājs teica, ka, “ja Asja Bibi tiks atbrīvota, Lal Masjid kļūs par pretvalstisku kustību. Mēs patiešām esam nobažījušies par centieniem atbrīvot svētzādzīgo Asju Bibi un uzskatām par svētzādzīgiem visus tos, kas viņu aizstāv, vienalga kas viņi būtu un kādu amatu ieņemtu”.

Tādā pašā veidā 150 imami, kas pieder sunītu reliģiskai organizācijai Sunni Tehreek, apvienotā deklarācijā pieprasīja, lai Asja Bibi tiktu notiesāta, pamatojoties uz Konstitūciju un šariātu (musulmāņu likums). Viņi apgalvo, ka saskaņā ar Korānu un Sunnu jāsoda ar nāvi visus tos, kas apvaino pravieti Muhamedu. Sunni Tehreek sabiedrisko attiecību vadītājs teica: “Mumtaza Kadri, kas mīlēja Muhamedu, pakāršana bija varmācība pret likumu. Mēs steidzami pieprasām tādu pašu sodu Asjai Bibi. Pašreiz mēs rīkojam tikšanās, lai izstrādātu nākotnes stratēģiju, kas iekļaus sit-in manifestācijas un protestus”.

Pakistānas bīskapu konferences pārstāvis pr. Emanuels Jusafs Mani (Emmanuel Yousaf Mani), kas piedalījās pēdējā tiesas sēdē Islamabadā, aicina visus uz lūgšanu: “Lūgsimies, lai tiesas spriedums ir labvēlīgs nevainīgai sievietei”.

Sagatavoja Aleksandrs Stepanovs

Avots: Kamran Chaudhry, Ancora rinviata l’udienza finale per Asia Bibi. La Chiesa locale chiede di pregare, asianews.it; Andrea Walton, “Ennesimo rinvio per il caso di Asia Bibi”, it.radiovaticana.va

Jaunākie raksti