Pakistāna: pēdējā apelācija kristietei Asja Bibi

Ceturtdiena, 13 Oktobris 2016 11:50

Šodien , 13.oktobrī, Asja Bibi stājas Pakistānas Augstākās tiesas priekšā. Tā ir pēdējā tiesas instance. Pakistānas kristiete Asja Bibi ir kļuvusi par simbolu melnam likumam par svētzadzību. Pēc vārdu pārmīšanas ar divām savām kolēģēm viņa tika apsūdzēta pravieša Muhameda apvainošanā un tika notiesāta uz nāvi. Augstākā tiesa var anulēt šo lēmumu, kura izpildīšana šobrīd ir apturēta. Viņas gadījums iesākās pēc strīda pie izlietnes 2009.gada 14. jūnijā. Pirmais nāves spriedums tika pasludināts 2010.gada 11.novembrī. Pēc sešiem gadiem viņas liktenis joprojām ir par mata tiesu no nāves. Asins straume ap viņas gadījumu turpina pieaugt. 2011.gada 4.janvārī viens no miesassargiem nogalināja Pundžabas provinces gubernatoru Salmanu Tazeru (Salman Taseer), jo viņš bija aizstāvējis Bibi. Divus mēnešus vēlāk islama fundamentālisti nogalināja minoritāšu ministru, Šabazu Bati (Shahbaz Bhatti). Salmana Tezera slepkava, Mumtazs Kadri (Mumtaz Qadri), tika notiesāts uz nāvi un pakārts šī gada sākumā, 29.februārī. Lai atriebtu viņa eksekūciju, viens islama terorists uzspridzināja sevi Lahores parkā starp kristiešiem šī gada Lieldienās, nogalinot 72 cilvēkus.

Šos ārkārtējās vardarbības un tolerances trūkuma iezīmētos notikumus izraisīja pret svētzadzību vērstais likums, kas paredz nāves spriedumu ikvienam, kas apvaino pravieti Muhamedu vai rīkojas necienīgi pret Korānu. Tiesnešu kolēģija, kas šodien izskatīs Asjas Bibi lietu, izspriedīs, vai viņai piesķirt augstāko soda mēru. Nav teikts, ka tas tiks izdarīts obligāti šajā sēdē, bet Pakistānas kristieši šo tiesas sēdi gaida ar satraukumu.

Šajā sakarā portāls lanuovabq.it izjautāja Romas Laterāna Universitātes profesoru, Saidu Mobenu (Shahid Mobeen).

Kādu sēdes iznākumu var paredzēt?

Nav iespējams paredzēt, kādu spriedumu tiesneši pieņems. Taču ir zināms, ka valdībai šajā periodā ir tendence izvairīties no konflikta ar islama fundamentālistiem. Mumtaza Kadri eksekūcija bija ļoti svarīgs solis cīņā ar terorismu, bet uz šo brīdi līdz pat 2018.gada vēlēšanām diezvai tiks sperti citi radikālie soļi. Jo daudzu iemeslu dēļ patreiz valdošajai Musulmaņu līgai draud politiskā sakāve.

Ja tāda ir valdības nostāja, ko var sagaidīt no tiesnešiem?

Tiesai pieder autonoma vara un var cerēt, ka arī šajā gadījumā tā būs brīva no politiskiem nosacījumiem. Cerēsim, ka tiesneši nepadosies islama fundamentālistu izraisītam spriedzes vilnim, kas šķērso valdību. Iespējams, ka Augstākā tiesa atteiksies atbrīvot Asju Bibi. Apelācija pret nāves spriedumu tikai apturēja eksekūciju, taču nav to anulējusi. Šodien notiks pirmā tiesas sēde, tāpēc visdrīzāk tiesneši aprobežosies uzklausīt apsūdzētāju un aizstāvju puses. Apsūdzībai trūkst pierādījumi, lai pamatotu, ka Asja Bibi pastrādāja svētzādzības noziegumu. Atceroties notikumus 2009.gada jūnijā, viņu nav denuncējušas viņas kolēģes, bet gan vietējais imams, kas balstījās uz to, kas notika un tika teikts dienu iepriekš. Turpretī aizstāvības pusei rokās ir visi nepieciešamie instrumenti, lai pierādītu Asjas Bibi nevainību. Advokātu kolēģijas vadītājs Saif Ul Malook ir musulmanis, kas šobrīd riskē ar savu dzīvību, jo savukārt tiek apvainots svētzādzībā no fundamentālistu puses tieši tāpēc, ka viņš aizstāv kristiešu sievieti, kas ir apvainota svētzādzībā. Visi Asjas Bibi advokāti piedzīvo lielu spiedienu, kas izpaužas kā boikots no Pundžabas advokātu puses. Pundžabas reģionālais minoritāšu ministrs, Tahir Khalil, vairākkārt ir saņēmis nāves draudus.  

Ja Augstākā tiesa apstprinās nāves spriedumu, vai tādā gadījumā paliek vēl kāda cita tiesas instance?

Nē, Augstākā tiesa ir trešā un pēdējā tiesas instance. Pēc tam ir iespējams tikai lūgt prezidenta apžēlošanu, ko paredz Pakistānas konstitūcija. Bet arī šeit ir sarežīta situācija, jo lai saņemtu prezidenta apžēlošanu, ir nepieciešams atzīt sevi par vainīgu. Gluži pretēji, Asjas Bibi advokāti vienmēr ir pierādījuši viņas nevainību. Tāpēc atliek cerēt, ka Augstākā tiesa izbeigs šo gadījumu pierādījumu trūkuma dēļ. Piešķirt žēlastību sievietei, kas ir notiesāta par svētzādzību, var izraisīt sliktas sekas. Šajā gadījumā varētu atkārtoties tas, kas notika ar Salmanu Tezeru, kurš vēlējās lūgt prezidenta apžēlošanu Asjai Bibi. Tolaik presidents bija Ali Zardari, Benazir Bhutto vīrs, kura divas reizes musulmaņu valstī ieņēma pirmā ministra amatu. Radikālo islamistu aprindas bija saniknotas tieši šī iemesla dēļ.

Šīs svarīgās tiesas sēdes notikuma priekšā, kāda gaisotne valda Pakistānā?

Tik tikko ir slēgtas vienpadsmit kristiešu digitālās televīzijas raidstacijas. Teorētiski to darbība ir apturēta uz laiku, taču praktiski ir bažas, ka tās ir slēgtas pilnīgi. Līdzīgā veidā tas jau bija noticis pagātnē. Tas ir veids kā apklusināt reliģiskās minoritātes. Šīs digitālās televīzijas bija evaņģelizācijas instruments, kas tika izveidotas prezidenta Mušarafa laikā (Musharraf, 2001-2008). Pirms 2001.gada Pakistānā nebija citas televīzijas atskaitot valsts televīziju, ja neskaita mazas amatieru televīzijas. Pēc Mušarafa un Zardari prezidentūras arī nemusulmaņiem tika piesķirta iespēja uzsākt digitālo televīziju un radio darbību. To aizslēgšana redzamā veidā parāda, cik spēcīgs ir fundamentālistu spiediens, kas jau tagad spēj kontrolēt kristiešus visur, atskaitot viņu mājas. Viņi var aizliegt evanģelizēt ielās un skolās, bet līdz šim viņiem nebija izdevies bloķēt digitālo evaņģelizāciju. Televīzijas raidstacijas ienes Evaņģēliju tieši cilvēku mājās, kas paliek ārpus fundamentālistu kontroles zonas. Viņi baidās no savu bērnu un ģimenes locekļu konvertēšanās un tāpēc pieprasīja un saņēma atļauju aizvērt kristiešiem muti. Tā bija spēcīga varas ļaunprātīga izmantošana no valdības puses, kas vērsta pret reliģisko brīvību. Tieši tāda šobrīd ir gaisotne, kurā norisinās Asjas Bibi tiesas process.

 

Avots: Stefano Magni, Pakistan, ultimo appello per la cristiana Asia Bibi, lanuovabq.it

Sagatavoja Aleksandrs Stepanovs