Bīskapa Striklanda atlaišana ir tumšs brīdis katoliskajā Baznīcā

Trešdiena, 15 Novembris 2023 10:57

Ziņa, ka piektdien, 11. novembrī, pāvests Francisks, satricinot katoļu pasauli un piesaistot pasaules plašsaziņas līdzekļu uzmanību, atcēla konservatīvo bīskapu Strīklendu no Taileras diecēzes vadīšanas (Teksasas štats, ASV), jau ir plaši izskanējusi. Vatikāns nav sniedzis šī lēmuma paskaidrojumu. Intervijā ar Džonu Henriju Vestenu (John-Henry Westen) no LifeSiteNews, dažas stundas pēc viņa atcelšanas no amata, bīskaps Strīklends analizē situāciju un aicina visus lūgties un palikt Baznīcā. Šis brīdis ir tumšs un mulsinošs katoliskajā Baznīcā, bet Patiesība uzvarēs. Kad Vestens viņam jautā, kāpēc viņš tika atstādināts, bīskaps atbild: "Vienīgā atbilde, kas man ir, ir tāda, ka šobrīd Baznīcā ir spēki, kas nevēlas Evaņģēlija patiesību. Viņi vēlas, lai tā tiktu mainīta, lai tā tiktu ignorēta. Viņi vēlas atbrīvoties no patiesības, bet mēs zinām, ka tā, uzvaroši atmirdzēs no jauna. Neviens nevar mainīt patiesību, kas ir Jēzus Kristus un Viņa mistiskā miesa - Baznīca. Neviens nevar atcelt brīnumus, kuru dēļ divtūkstoš gadu laikā, kopš Kristus tika sists krustā un augšāmcēlās, ir miruši mocekļi un dzīvojuši svētie".

Jebkurā gadījumā bīskaps atstāj Taileras diecēzi ar aicinājumiem bagātu garīgo semināru, sakārtotu diecēzes bankas kontu, bez kanoniskā kodeksa pārkāpumiem vai amorālas dzīves pārmetumiem. Ir grūti nesaistīt viņa atcelšanu ar pontifikāta un sinodālā ceļa kritiku, ko Striklands, kā viens no nedaudzajiem, izvēlējās darīt atklāti - tā kā to vairākkārt ir aicinājis darīt arī pats pāvests, mudinot izvairīties no tenkošanas, izsakoties ar “parresia” – brīvā veidā, atklāti.

Jau kādu laiku Taileras bīskaps bija publiski izteicis konstruktīvu kritiku, kurai piekrīt daudzi garīdzniekiem un ticīgie visā pasaulē, par šī pontifikāta destruktīvo virzienu doktrīnas, morāles un liturģijas jomā. Savā slavenajā Twiter ierakstā šī gada maijā viņš teica, ka noraida Franciska ticības mantojuma graušanas programmu. Tā vietā viņš stingri iestājās pret abortiem, pret abortu atbalstošu politiķu pielaišanu pie Svētās Komūnijas, pret viendzimuma pāru svētīšanu, pret dzimtes ideoloģiju, pret jauno sinodalitāti.

Septembra beigās savas diecēzes ticīgajiem adresētā vēstulē Tailoras bīskaps atklāti kritizēja Sinodi par sinodalitāti, vērtējot to kā "dažu cilvēku mēģinājumu novirzīt katolicisma uzsvaru prom no dvēseļu mūžīgo glābšanu Kristū". Turklāt Striklends bija nolēmis savā diecēzē nepiemērot Traditionis Custodes ierobežojumus, atrazdams veidu kā, nepārkāpjot Kanonisko kodeksu prasības, turpināt svinēt Svēto Misi Romas rita ekstraordinārajā formā. Savu lēmumu bīskaps pamatoja ar nespēju “badināt daļu sava ganāmpulka" un, ja to vajadzētu apsvērt no jauna,  viņš "to darītu tāpat arī turpmāk".

Strikland pazemīgi nepiedēvē pāvestam varas aroganto žestu. Viņš nevaino par savu atcelšanu tikai Francisku, jo "ir daudzi spēki, kas darbojas pret viņu un ietekmē viņu, pieņemot šāda veida lēmumus.”. Strikland aicināja lūgties par Francisku, lai tas spēj izpildīt savu augstā gana uzdevumu.

 

Sagatavoja Aleksandrs Stepanovs

Foto: interneta resursi 

Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 15 Novembris 2023 18:01