Katalina Novaka - jaunā Ungārijas prezidente, kas aizstāv dzīvību un ģimeni

Otrdiena, 19 Aprīlis 2022 22:03

Dārgie Civitas lasītāji! Jēzus nav nācis pasaulē kā politiskais atbŗīvotājs, taču caur savu nāvi un Augšāmcelšanos viņš dod kristiešiem iedvesmu un spēku cīnīties par Evaņģēlijā un dabiskajā likumā balstītu vērtību atzīšanu sabiedrībā, tā, lai mūsu bērni un jaunieši varētu augt un attīstīties drošā un morāli veselīgā vidē. Diskusijas par jauno Civilās savienības likumu kontekstā piedāvājam jūsu uzmanībai rakstu par jauno Ungārijas prezidenti Katalinu Novaku un viņas aizstāvētajām vērtībām. Agnese Irbe nesen aicināja "Konservatīvos” nevirzīt un neatbalstīt Civilās savienības likumu, “Ja jums ir nepieciešams labs piemērs, kā stāvēt un nelocīt mugurkaulu bezcerīga un, iespējams, neiespējama pārsvara priekšā, tad šāds piemērs šobrīd ir redzams vienā no tuvajām kaimiņvalstīm”.

Tā vietā, lai vājinātu latviešu tautu, sperot pirmo soli uz homoseksuālās laulības atzīšanu, Latvijas konservatīvajiem politiskajiem spēkiem vajadzētu ņemt piemēru no Ungārijas un cīnīties par to, lai tiktu sniegts lielāks atbalsts ģimenēm un ģimeņu mātēm, kuras audzina bērnus.

Cerēsim, darbosimies un lūgsimies, lai arī Latvijā arvien vairāk morāli stipru un pārliecinātu cilvēku “nelocītu mugurkaulu”, bet iestātos par dabiskas ģimenes vērtībām un patiesu sieviešu līdztiesību. 

 

Ilze Maskalāne

*****

/Luca Volontè/

"Ja mēs atteiksimies no kristietības, tad mēs zaudēsim savu identitāti kā ungāri, kā eiropieši," pirms diviem gadiem intervijā Catholic News Agency sacīja Katalina Novaka. Katalina Novaka, bijusī Fidesz viceprezidente un ģimenes lietu ministre, 10. martā ar divu trešdaļu balsu vairākumu parlamentā tika ievēlēta par Ungārijas prezidenti un stāsies amatā 10. maijā. Viņa uzreiz pievērsās tēmai, kas dārga ungāru sirdij: "Es nekad nevēlēšos atteikties no mūsu valsts suverenitātes, es neļaušu nevienam spēlēt "krievu ruleti" ar Ungārijas grūti izcīnīto neatkarību... Mēs piederam Eiropai, un Eiropa pieder mums... Mēs to nevaram un nevēlamies mainīt".

Novaka iesāka savu politisko karjeru 2001. gadā (Orbāna pirmās valdības laikā) Ārlietu ministrijā, kur viņa specializējās Eiropas jautājumos, un kopš 2020. gada ir Ungārijas ģimenes un jaunatnes lietu ministre. Katalina Novak ir pirmā sieviete, kas ieņem Ungārijas prezidenta amatu un 44 gadu vecumā arī jaunākā Ungārijas prezidente. Viņai ir trīs bērni, viņa runā četrās svešvalodās, skrien maratonus un... nav aizmirsusi, kā veikt mājas darbus. Katalina Novák ir dzimusi 1977. gadā Segedā, studējusi Budapeštas Nacionālajā publiskā dienesta universitātē (NKE), Segedas Universitātē un Parīzē, pēc īsas darba gaitas Ārlietu ministrijā (2001.-2003. g.) sešus gadus audzināja bērnus mājās (daļēji Vācijā), bet 2010. gadā atgriezās Ārlietu ministrijā kā ministra padomniece, bet 2012. gadā - kā Cilvēkresursu ministra kabineta vadītāja.

Novakas karjerā notiek būtisks pavērsiens 2014. gadā, kad viņa sāk strādāt valdībā kā ģimenes un jaunatnes lietu valsts sekretāre Cilvēkresursu ministrijā, kuru tobrīd vadīja izcilais Zoltans Balogs. Kopš 2020. gada viņa ieņēma ģimenes un jaunatnes lietu ministres amatu, no kura atkāpās, kad Viktors Orbāns pagājušā gada novembrī viņu izvirzīja Republikas prezidenta amatam, un vēlāk 18. februārī šo kandidatūru kopīgi izvirzīja Fidesz partija un Kristīgo demokrātu partija KDNP. Intervijā partijas nedēļas izdevumam Mandiner Novaka jau bija skaidri norādījusi, kā viņa vēlas interpretēt savas prezidentūras mandātu: "Mums jābūt gataviem ideoloģiskajam aukstajam karam... un jāaizstāv nacionālais lepnums, jānodrošina ģimeņu aizsardzība, nacionālā mantojuma un jauno talantu popularizēšana... [jo] Rietumos LGBTQ propaganda vēršas pret bērnudārziem un skolām. Esmu pārliecināta, ka vecākiem ir jābūt primārajām tiesībām izglītot savus bērnus... Esmu gatava pārstāvēt Ungāriju un kalpot ungāru tautai ar ticību, garu un sirdi."

Mēs pazīstam Katalinu Novaku par viņas stingro un apņēmīgo apņemšanos apkarot demogrāfisko postu un konkrēti atbalstīt ģimenes ar bērniem, izmantojot dažādus un nepārtrauktus ekonomiskus un kultūras pasākumus. Es pats varu apliecināt Novakas un viņas komandas iespaidīgo spēju mācīties no citu valstu labās prakses un piemērot pārbaudītas metodes, jo es to novēroju dažādās darba tikšanās reizēs, kas mums ir bijušas kopš viņas iecelšanas ģimenes un jaunatnes lietu valsts sekretāres amatā 2012. gadā. Ja ģimenes politikas vieta Ungārijā ir kļuvusi nozīmīgāka, tad tas pirmkārt un galvenokārt ir pateicoties apņēmībai, ar kādu Katalina Novaka ir virzījusi uz priekšu savas iniciatīvas. Tikai tā var saprast Orbāna lēmumu 2020. gadā izveidot jaunu Ģimenes un jaunatnes lietu ministriju.

Pateicoties Katalinai Novakai, Orbāna valdība ir viena no tām, kas visvairāk respektē dzimumu līdztiesību, sākot ar atbalstu sievietēm un mātēm: 2016. gadā vairāk nekā 60 % neaktīvo sieviešu darba tirgū saņēma atbalstu bērnu kopšanai, 13 % sieviešu strādā nepilnu darba laiku. Šis skaits pieaug, pateicoties valsts atbalstam, kas ļauj sievietēm būt māmiņām uz pilnu slodzi. Sievietes, kurām ir vismaz trīs bērni, no kuriem jaunākais ir jaunāks par 3 gadiem un vecākais jaunāks par 18 gadiem, var pieteikties "strādāt" kā pilna laika mātes: papildus parastajiem ar bērniem saistītajiem pabalstiem viņas saņem ikmēneša algu, kas ir līdzvērtīga pensijai, un var vēl strādāt citā darbā līdz 30 stundām nedēļā. Tādējādi 73 % sieviešu, kas ir daļēji vai pilnībā neaktīvas darba tirgū, izmanto iespēju saņemt algu par to, ka ir mātes. Mēs Itālijā pēc gadu desmitiem ilgas tukšas runāšanas joprojām domājam, vai un kā ieviest algu mājsaimniecēm... [un vai Latvijā pabalsts mātem, kas kopj mazus bernus nav smieklīgi mazs? red.piez.]

Novaka ir pavisam normāla politiķe, sieviete, māte un sieva, sociālajos tīklos var atrast bildes, kurās viņa ada, gatavo ēst un sezonas maiņas laikā mazgā logus. Opozīcija, t.i., visu (no kreiso sociālistu līdz liberāļiem un galēji labējā un antisemītiskā Jobbika spārnam) “pret Orbāna” koalīcija, uz Novakas ievēlēšanu reaģēja ar institucionālu necieņu, sakot, ka jaunā prezidente (ievēlēta uz nākamajiem 5 gadiem ar 137 balsīm no 188) "nekad nebūs visu ungāru prezidents". Kauns viņiem un, ja drīkst tā teikt, kauns pasaules un Eiropas politiķiem un presei, kas apzināti ignorēja Katalīnas Novakas ievēlēšanu, kamēr tajās pašās stundās slavēja Gabrielu Boriču un aplaudēja gaidāmajai sociālistiskajai un marksistiskajai Čīles reformai (ar LGBTI, abortistu un "zaļo" augsto finanšu svētību). Novaka to skaidri apzinās, tāpat ka tas ir skaidrs ikvienam no mums: Rietumu pasaule ne tikai ir zaudējusi saprāta gaismu, bet atkal izvēlas dzīties pēc pagātnes ideoloģijām un izgudrot tās no jauna, lai arī nākotnē nevērstos pie veselā saprāta.

 

Avots: lanuovabq.it

 

*****

 

Vai esat civitas.lv lasītājs?

Vai domājat, ka tas ir noderīgs un dara labu darbu brīvās informācijas un diskusijas apritē?

Civitas.lv publikācijas nefinansē neviena organizācija un tas arī nepārdod maskas, lai gūtu peļņu. Vienīgais, kas to uztur, ir privātie ziedojumi. Ja vēlaties to atbalstīt, variet ziedot, izmantojot šo kontu: LV86HABA0551026342796

Iespējamaiis maksājuma mērķis: ziedojums civitas.lv

Saņēmējs: Aleksandrs Stepanovs