Anticovid zāles: kad ārstniecības līdzekļi un nevakcinētie var būt noderīgi

Trešdiena, 24 Novembris 2021 11:09

Itāliešu ārsts Paulo Gulizano atzinigi komentē Pfizer pazinojumu par drīzo pretkovid zāļu ražošanu. Tomēr būdams mediķis, kas stāvēja pirmajās rindās, ārstējot kovid slimniekus, viņš neskopojas ar ironiju izsakoties par farmācijas gigantu uzņēmumu paziņojumiem: "Viņi jau brīnumainā kārtā tās sauc par "tabletēm", taču tās ir nekas vairāk kā zāles, kas vēl tiek pārbaudītas, lai apturētu Covid un to izārstētu. Tomēr, lai pārbaudītu to efektivitāti, agrīnās mājas terapijas tabu tika lauzts un tika iesaistīti nevakcinēti pacienti. Rezultāti? Iepriecinoši, pat ja eksperimentālā grupa ir maza un hospitalizāciju procents ir 50%." Šo rakstu nav ieteicams lasīt tiem, kam ironija izsauc alerģiskas reakcijas. 

*****

"Ārstēšana neeksistē". Šo nopietno un tiesas spriedumam līdzīgo frāzi esam dzirdējuši atkārtojam jau pusotru epidēmijas gadu. Esam bijuši liecinieki tam, ka valdības iestādes sistemātiski noraidīja katru Covid slimības ārstēšanai izmantoto preparātu, neatkarīgi no tā, vai tās bija gadiem ilgi pazīstamas zāles kā kortizons vai hidroksihlorohīns, vai arī tie bija innovatīvi atklājumi, kā, piemēram, Endovirstop.

Šķita, ka nekas nevar apturēt nepielūdzamo vīrusa gājienu un saskaņā ar pašreizējo mediju retoriku vienīgais veids, kā "izvairīties”, ir vakcinācijas profilakse. Tomēr tagad mēs beidzot runājam par iespējamu ārtēšanās metodi - turklāt vēl mājas apstākļos – tas ir, par zālēm. Ar patiešām iespaidīgu sinhronitāti un vienveidību, galvenie plašsaziņas līdzekļi izmanto citu terminu: "tablete".

Tāpat kā vakcīna vienmēr tikusi kļūdaini definēta kā "serums" (lai gan tā nemaz nav serums) - iespējams, tāpēc, ka "serums" ir intriģējošāks, uzbudinošāks termins ar gandrīz maģisku auru - tā arī vārdam "tablete" ir sava propagandas vērtība. Tā norāda uz "tableti" par excellence, proti, kontracepcijas līdzekli, pseido laimes vēstnesi pagātnē, kurš atbrīvoja seksuālās aktivitātes no grūtniecības riskiem. “Covid tablete” būtu tikpat maģisks produkts, kas atbrīvotu no bailēm, no terora, kas izplatījās postošo Covid seku – nāves – dēļ, lai gan nāve skar mazāk par 3% kovid slimnieku. Šī tablete jūs dziedinās. To garantē divi farmācijas nozares giganti, kas ir gatavi šīs zāles (sauksim tās atbilstošā vārdā) laist tirgū: Merck un Pfizer. (Pēdējā kompānija nav “jauniņā”” burvju tablešu" ražošanā: tā radījusi arī Viagru).

Bet uzzināsim vairāk par to, kas ir šīs zāles. Sāksim ar Merck ražojumu, kas pirmais saņēmis atļauju lietošanai Lielbritānijā. Amerikas Savienotajās valstīs šis preparāts jau paspējis iegūt entuziasma pilnu Entonija Fauči, viena o vadošajiem pandēmijas sistēmas guru, atzinību. Preparātu sauc par Molnupiraviru, un tas ir pretvīrusu līdzeklis. Tas darbojas, traucējot vīrusa spējai vairoties. Molnupiravirs ir paredzēts, lai ieviestu kļūdas vīrusa ģenētiskajā kodā, novēršot tā pavairošanu un tādējādi samazinot risku nodarīt nopietnu kaitējumu organismam.

Lielbritānijas zāļu regulatīvā aģentūra atzīmē, ka šīs zāles visefektīvāk darbojas, ja tās lieto infekcijas sākuma stadijā. Pārsteidzošs atklājums! Ironiju liekot pie malas: Zāļu un veselības aprūpes produktu regulatīvā aģentūra (MHRA) iesaka to lietot pēc iespējas ātrāk pēc pozitīva Covid testa un piecu dienu laikā pēc simptomu parādīšanās. Cerams, ka šī norāde pieliks punktu Roberto Speranzas (Itālijas veselības ministra) stila protokolu kaitīgajam ārstēšanas vilcināšanas laikam.

Šim preparātam Anglijā tiks dota priekšroka gados vecākiem un trausliem pacientiem, kuriem, kā zināms, slimība visbiežāk attīstās smagā formā. Sākotnēji zāles pacientiem tiks administrētas nacionālā pētījuma ietvaros, ko veiks Nacionālais veselības dienests, jo šis preparāts joprojām ir eksperimentāls. Ārstēšanas izmaksas (četras tabletes dienā piecu dienu laikposmā ) ir 700 ASV dolāri .

Attiecībā uz efektivitāti: saskaņā ar ražotāja teikto, trešās fāzes klīniskais pētījums (kas notiek tieši pirms zāļu laišanas tirgū un kas tika veikts ar 775 pacientiem - skaitlis patiešām nav liels), parāda, ka par piecdesmit procentiem tiek samazināts hospitalizācijas un nāves risks pieaugušiem pacientiem ar vieglu vai vidēji smagu Covid inficēšanos, taču palielinās risks iegūt nopietnu blakusslimību. Jāņem vērā, ka testa subjekti nebija vakcinēti. Lūk, šoreiz tik ļoti nicināmais “antivakseris” noder pētniecībai!

Atteicībā uz vakcīnu: otrā pretkovid "tablete" iznāks no Pfizer rūpnīcām. Varētu šķist dīvaini, ka uzņēmums, kuram tagad pieder lielākā vakcinācijas tirgus daļa, arī sāk ražot medikamentu. Tomēr tik savādi tas nav. Zāles papildinātu epidēmijas apkarošanas stratēģijas līdzekļu arsenālu, kurš turpinās ietvert vakcināciju, vismaz līdz trešo devu pabeigšanai un jebkurā gadījumā līdz 2022. gada beigām.

Un pēc tam? Pēc šī milzīgā eksperimenta viņi izdarīs secinājumus, kas saskaņā ar tā paša uzņēmuma domām, notiks ne agrāk par 2023. gadu. Tajā brīdī būs zināma šīs vakcīnas efektivitāte un drošība, un neapmierinošu rezultātu gadījumā alternatīva būs gatava, proti, Paxlovid, "tablete", kas varētu pielikt punktu Covid sāgai.

Vismaz tā uzskata Pfizer prezidents un izpilddirektors Alberts Burla, saskaņā ar kuru "mūsu piedāvātais orālo pretvīrusu zāļu variants, ja to apstiprinās vai pilnvaros zāļu regulatīvās iestādes, varētu glābt dzīvības, samazināt infekciju smagumu un ierobežot hospitalizāciju skaitu". Tātad tas ir īsts brīnumlīdzeklis un īstenos šobrīd vēl acīmredzami nesasniegtu mērķi.

 

*****

 

 Vai esat civitas.lv lasītājs?

Vai domājat, ka tas ir noderīgs un dara labu darbu brīvās informācijas un diskusijas apritē?

Civitas.lv publikācijas nefinansē neviena organizācija un tas arī nepārdod maskas, lai gūtu peļņu. Vienīgais, kas to uztur, ir privātie ziedojumi. Ja vēlaties to atbalstīt, variet ziedot, izmantojot šo kontu: LV86HABA0551026342796

Iespējamaiis maksājuma mērķis: ziedojums civitas.lv

Saņēmējs: Aleksandrs Stepanovs