Ticības kompass “Non praevalebunt” (Mt 16, 18)

Uzrakstīja  Piektdiena, 26 Jūlijs 2019 10:38

Video ciklā “Ticības kompass” mēs vēlamies iepazīstināt lasītāju ar Baznīcas pašreizējo stāvokli Latvijā un pasaulē, runājot atklāti par aktuāliem jautājumiem un problēmām Baznīcas dzīvē.

Šodien Katolisko Baznīcu satricina nepieredzēta doktrinālā krīze un morālais apjukums – tas, kas agrāk bija pašsaprotams, šodien nereti tiek apšaubīts un noraidīts, robežojoties ar maldu mācību un apostāziju. 

Šī laika zīmes liecina, ka mēs dzīvojam pēdējos laikos. Protams, Pēdējie laiki iesākās līdz ar Kristus atnākšanu un Svētā Gara nosūtīšanu Vasarsvētkos, taču daudzus cilvēkus pasaules un Baznīcas dzīves notikumu dramatiski straujā attīstība mudina domāt, ka mēs dzīvojam šo Pēdējo laiku “pēdējā nedēļā”.

Meklējot atbildes un orientierus šajos garīgajos juku laikos, mūs pavada ticība Kristus apsolījumam, ka “elles vārti neuzvarēs”, latīņu valodā – “non praevalebunt” (Mt 16, 18). Mūsu kompass ir Kunga apsolījums un svētais ticības mantojums (depositum fidei). Tas ir rādījis ceļu kristiešu paaudzēm nu jau 2000 gadus un ir aktuāls arī šodien, izceļot ticības vērtību cilvēka dzīvē.

Uz pirmo sarunu aicinājām kardinālu Jāni Pujatu, kuru pelnīti varam saukt par Latvijas Katoliskās Baznīcas patriarhu. Kardināls sava garā mūža dēļ apvieno dažādus laikmetus – gan pirmo Latvijas neatkarību, gan Otrā pasaules kara un Padomju Savienības okupācijas laiku, kļūstot par garīgās pretestības dvēseli Baznīcā, gan arī atjaunotās neatkarības laiku. Kardināls Jānis Pujats palīdzēja pirmajam Latvijas kardinālam Julijanam Vaivodam ieviest dzīvē Otrā Vatikāna koncila reformas, līdz ar to var izvērtēt, kas šajās reformās bija veiksmīgs, bet kas atstāja negatīvu iespaidu. Un pāri visam, kardināls Pujats, kā garīgais tēvs un vieds garīdznieks, spēj izcelt būtisko kristieša dzīvē, nosaukt lietas īstajos vārdos un norādīt virzienu, kas ved pie atjaunotnes avota, svētā ticības mantojuma, pie augšāmcēlušā Kristus.

Intervijā, kas notika 16. maijā, jautājumus uzdeva trīs priesteri: Aleksandrs Stepanovs, Edijs Silevičs un Arnis Suleimanovs.

Pirmais jautājums ir par daudzām reliģijām un Kristu, jo mūsdienu cilvēks, meklējot Dievu, sastopas ar milzīgu piedāvājuma izvēli (budisms, islāms, dažādas jaunpagānisma formas). Kāda nozīme ir Kristum? Vai Viņš dod un piedāvā ko tādu, ko cilvēks neatradīs citur?